Księża przygotowujący pary do małżeństwa nie są wiarygodni?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Księża przygotowujący pary do zawarcia małżeństwa, nie są wiarygodni. Nigdy nie doświadczyli realiów życia małżeńskiego” – twierdzi w wywiadzie dla czasopisma irlandzkiego episkopatu Intercom Magazine prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kardynał Kevin Farrell. To kolejna wypowiedź hierarchy prezentująca takie stanowisko.

“Nie są wiarygodni, nigdy tego nie doświadczyli. Mogą znać teorię, teologię moralną i dogmatyczną, ale by przejść do wcielania jej w życie na co dzień… brakuje im doświadczenia” – tak o księżach, przygotowujących pary do sakramentu małżeństwa, mówi kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obszerna rozmowa stanowi główny temat lipcowo-sierpniowego numeru i zbiegnie się z obchodzonym w sierpniu IX Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbędzie się w Dublinie m.in. z udziałem papieża Franciszka.

Zdjęcie: kard. Kevin Farrell, fot: Scavuzzo, EAST NEWS

Odwołując się do swojego doświadczenia pracy duszpasterskiej w Dallas, gdzie był biskupem w latach 2007-2016, mówił o konieczności większego zaangażowania świeckich w parafiach. “Mieliśmy księdza w parafii, w której w ciągu weekendu na Mszę św. przychodziło 10 tysięcy osób! Mamy też parafię, których roczny budżet wynosi 20 mln dolarów. Żaden ksiądz nie jest w stanie kierować tak potężną parafią bez wsparcia kompetentnych świeckich osób” – mówi.

Wyraźny głos kardynała
To nie pierwszy tak stanowczy głos kard. Farrella w temacie przygotowania do sakramentu małżeństwa. Zarówno podczas spotkań duszpasterskich, jak i w wypowiedziach dla mediów, zachęca on do tego, by formować małżeństwa, które staną się następnie formatorami par, przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa.

„Świeccy nie mogą jedynie mówić o małżeństwie; muszą być odpowiednio przygotowani, by to robić” – mówił hierarcha w rozmowie z Catholic News Services jesienią ubiegłego roku. Podkreślał wówczas, że zaangażowanie małżonków, jako formatorów w duszpasterstwie rodzin musi być większe. Dodawał, że sam nie ma odpowiedzi na wiele dylematów dotyczących życia małżeńskiego, o których słyszy od bliskich osób.

IX Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Dublinie w dn. 21-26 sierpnia 2018 r. W programie spotkania z udziałem rodzin z całego świata przewidziany jest 3-dniowy kongres na temat “Ewangelia Rodziny: radość dla świata”, festiwal rodzin i uroczysta eucharystia, wieńcząca spotkanie. Zjazd zostanie poprzedzony specjalnym cyklem katechetycznym, dostępnym także w wersji online i poprzez aplikację na smartfony, zatytułowanym: “Amoris. Mówmy o rodzinie! Bądźmy rodziną!”. Gospodarzem spotkania jest archidiecezja Dublinu. Z wiernymi spotka się także papież Franciszek.

Księża przygotowujący pary do małżeństwa nie są wiarygodni?
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze