Kulturalne Zakopane
Festiwal organowy, modlitwa górali z całego świata, spotkania z autorami ciekawych książek, wystawy. Zakopane na drugą połowę wakacji przygotowało bardzo bogatą ofertę kulturalną. Wiele wydarzeń będzie odbywało się w parafiach.
W Miejskiej Galerii Sztuki na początku sierpnia można obejrzeć wystawę Marka Szali związaną z pielgrzymką Jana Pawła II do Zakopanego w 1997 r. W stolicy polskich Tatr obchodzony jest Rok Karola Szymanowskiego. W ramach wydarzeń z nim związanych trwa 40. Jubileuszowy Festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, można oglądać do końca sierpnia okolicznościowe wystawy w Galerii Hasiora na ul. Jagiellońskiej, na górnej stacji PKL na Gubałówce i w galerii „U Wnuka” na ul. Kościeliskiej.
Nieopodal Krupówek magistrat zorganizował Kulturalny Park Niepodległości. Tam będzie można np. wspólnie poczytać książki, a najmłodsi w tym czasie pod opieką animatorów będą szyć zabawki. Będzie też działać plenerowa czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Szczególnie zapraszam na spotkanie z Krystyną Czubówną, która przeczyta dla nas ciekawą historię Zakopanego, pióra znakomitego artysty – zachęca Bożena Gąsienica, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Zakopane w okresie wakacyjnym to także różnego rodzaju koncerty, na których można posłuchać muzyki rozrywkowej (Hej Fest) i organowej (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej). Te ostatnie odbywają się w zakopiańskich świątyniach.
Bardzo ciekawie zapowiada się również od 11 do 14 sierpnia 2. Zakopiański Festiwal Literacki. W jego ramach odbędą się spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje językoznawcze, pokazy filmowe. Z kolei w Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach od 11 sierpnia będzie można oglądać nową wystawę „Alfabet Sztuki” z pracami takich artystów jak: Abakanowicz, Althamer, Baj, Bałka, Bereźnicki, Ciecierski, Cześnik.
Wśród ofert kulturalnych nie może zabraknąć Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, w tym roku odbędzie się jego 49. edycja. Pod Giewont przybędą zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Festiwal potrwa do 17 do 25 sierpnia. W jego ramach m.in. Msza św. ekumeniczna z udziałem zespołów festiwalowych. Eucharystia będzie miała miejsce w kościele św. Krzyża. Górale z całego świata założą swoje stroje, będą czytać wezwania modlitwy wiernych, przyniosą do ołtarza podczas procesji z darami różne rzeczy, związane ze swoimi państwami.
Warto zostać w Zakopanem także na ostatni wakacyjny weekend, bo od 30 sierpnia do 3 września potrwają 13. Spotkania z Filmem Górskim. Będzie wielkie znakomitych gości, nestorów polskiego alpinizmu, m.in. Marek Kamiński.
Kiedy już wakacje dobiegną końca nadal w Zakopanem będzie można liczyć na wydarzenia kulturalne. Od 9 do 16 września potrwa IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej. Większość koncertów odbędzie się w kościele św. Krzyża.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |