Fot. Hubert Piechocki

Lednica: już 50 tysięcy młodych pielgrzymów! [ZDJĘCIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Duży stadion zapełniony! – śmieje się o. Mateusz Kosior OP, duszpasterz lednicki. Na Polach Lednickich jest już 50 tysięcy młodych ludzi. Organizatorzy spodziewają się, że ostatecznie może być ich nawet 70 tysięcy.

Na Polach Lednickich trwa XXIII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Młodzi zapełniają sektory od wczesnych godzin porannych. Przez cały dzień śpiewają, tańczą i integrują się. Przede wszystkim jednak przystępują do sakramentu spowiedzi i adorują Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. O 16:30 odbyła się procesja orłów lednickich. Punktualnie o 17.00 rozpoczęło się już oficjalnie tegoroczne spotkanie. Uczestnicy zaśpiewali uroczyście „Bogurodzicę” i „Hymn Trzeciego Tysiąclecia”, pod Bramę – Rybę przybyła procesja z relikwiami. Teraz młodzi będą zgłębiać tajemnicę dwóch sakramentów – spowiedzi oraz Eucharystii. 

Pieczęć z siglami biblijnymi z Pieśni nad Pieśniami (PnP to  8, 6-7) to symbol, który otrzymują w tym roku uczestnicy spotkania. – Pieczęć to zazwyczaj wyraz przynależności do kogoś. Zazwyczaj dokumentuje się nią ważne papiery. I my zostaliśmy podczas chrztu świętego udokumentowani, opieczętowani przez samego Pana Boga. W nas wypisana jest miłość Pana Boga, tę miłość trzeba sobie odświeżyć, przypominać. Ta pamięć jest zazwyczaj przykryta jakimiś doświadczeniami. Ten symbol, pieczęć, na której jest wypisane słowo „Bo jak śmierć potężna jest miłość” ma przypomnieć o Bożej miłości, która jest w sercu każdego człowieka – opowiada o. Mateusz Kosior OP, duszpasterz lednicki.

Fot. Hubert Piechocki


Drugi symbol spotkania to „Poznaj moje serce – lednicka droga do spowiedzi”. To bardzo praktyczny podarunek, z którym młodzi wrócą do domów. – To jest nasze marzenie, bo chcieliśmy przekazać młodym ludziom coś, co klasycznie nazywa się „rachunkiem sumienia”, ale to nie są typowe punkty, na które sobie odpowiadamy. To jest bardziej inspiracja. Nasz współbrat Dominik napisał taką ogólną inspirację, a potem ojciec Mateusz kolejne kroki do spowiedzi. Jest to napisane takim młodzieżowym, przystępnym językiem, więc ucieszy wszystkich – przyznaje o. Wojciech Prus OP, duszpasterz lednicki.

Fot. Hubert Piechocki


Księża wrócą do swoich wspólnot ze stułami. W tym roku ważnym punktem programu lednickiego będzie modlitwa za księży. – Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to księża błogosławią młodych ludzi i wyciągają nad nimi ręce. My zamieniamy ten gest i chcemy, żeby młodzi ludzie przygotowali się w ten sposób do spowiedzi – modląc się za swojego spowiednika. Bardzo często jest w nas lęk przed spowiedzią, boimy się, co nas tam może spotkać. Chcemy dać gest, krok w przygotowaniu do spowiedzi poprzez to wyciągnięcie ręki nad spowiednikami. Będziemy się nad nimi modlili.

W spotkaniu oprócz Polaków uczestniczy też 400 pielgrzymów z zagranicy. Pątnicy pochodzą m.in. z Kongo, Kenii, Jordanii, Nikaragui, Hiszpanii, Panamy, Francji, Danii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Tajwanu, Indii, Libanu, Ghany i z Zambii.

Galeria (43 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze