EPA/TOLGA BOZOGLU Dostawca: PAP/EPA.

Lekarze bez Granic apelują o pomoc: brakuje schronienia, żywności i lekarstw

W tydzień od trzęsienia ziemi sytuacja humanitarna w jego rejonie jest dramatyczna. Lekarze bez Granic działają w Syrii od kilkunastu lat, dlatego mogli ruszyć z pomocą natychmiast. Dziś poszkodowanym brakuje m. in. schronienia, żywności i lekarstw. Ze względu na ogrom potrzeb Lekarze bez Granic wraz z portalem Pomagam.pl rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w katastrofie.

Tragiczne trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji pochłonęło już dziesiątki tysięcy istnień ludzkich oraz zabrało domy setkom tysięcy rodzin. Straty materialne są ogromne, jednak teraz najważniejsza jest pomoc dla osób przesiedlonych. Koszty pomocy są ogromne, dlatego Lekarze bez Granic apelują o wsparcie finansowe na zbiórce.

– Sytuacja ta wpłynęła na placówki medyczne, które są przytłoczone. Personel medyczny w północnej Syrii pracuje bez ustanku, aby odpowiedzieć na ogromną liczbę rannych przybywających do placówek – czytamy na stronie zbiórki słowa Sebastiena Gaya, szefa misji Lekarzy bez Granic w Syrii.

>>> Co dalej z polską pomocą w Syrii? Mamy najnowsze zdjęcia z akcji pomocowej po trzęsieniu ziemi

EPA/JOAO RELVAS Dostawca: PAP/EPA.

Jak mówi Draginji Nadażdin, dyrektorka polskiego biura Lekarzy bez Granic, teraz potrzebne są podstawowe rzeczy. Koce, żywność, paliwo, lekarstwa, a także pomoc psychologiczna dla osób, które w jednej chwili straciły swoich bliskich i dobytek.

W najbliższym czasie na lokalnym rynku żywności można spodziewać się braków w zaopatrzeniu i wzrostu cen. Dostarczenie w krótkim czasie tak dużej ilości pomocy humanitarnej do Syrii jest ogromnym wyzwaniem logistycznym i finansowym.

– Wąskim gardłem jest przejście graniczne, z którego korzystają organizacje humanitarne. Materialną pomoc humanitarną, w tym żywność, materiały medyczne, przedmioty pierwszej potrzeby, w rejon północnozachodniej Syrii można dostarczyć jedynie przez przejście graniczne z Turcją, w Bab-Al.-Hawa. Niestety jest ono mało funkcjonalne, a prowadzące do niego drogi są w złym stanie. Jako medyczna organizacja humanitarna dołączamy się do apelu, by przejście to pozostało otwarte oraz by stworzyć nowe punkty dotarcia dla pomocy humanitarnej – apeluje Draginji Nadażdin.

Sytuacja w Syrii była bardzo ciężka jeszcze przed trzęsieniem ziemi. Jest to kraj wycieńczony przez lata wojny, niestabilność polityczną, załamanie gospodarcze, epidemie – najpierw COVID19, ostatnio również cholery.

EPA/TOLGA BOZOGLU Dostawca: PAP/EPA.

Lekarze bez Granic obserwują pogarszającą się sytuację w Syrii od 2009 roku, prowadząc w tym kraju medyczne działania humanitarne. W momencie katastrofy personel obecny w Syrii liczył już ponad 500 osób. Obecnie jest wzmacniamy, a do Syrii wysyłane są kolejne zespoły. W odpowiedzi na dzisiejsze oraz długofalowe potrzeby ludności dotkniętej trzęsieniem ziemi, Lekarze bez Granic wraz z portalem Pomagam.pl otworzyli zbiórkę pieniędzy.

Lekarze bez Granic to międzynarodowa medyczna organizacja humanitarna. W ponad 70 krajach ratuje zdrowie i życie ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi, kierując się etyką lekarską oraz zasadami neutralności, bezstronności i niezależności.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze