Licheń: modlitwa o pojednanie polsko-ukraińskie
Wczoraj w bazylice licheńskiej modlono się o pojednanie polsko-ukraińskie, wzajemny szacunek, otwartość i zgodę między narodami.
„Ogarniamy modlitwą oba nasze narody przed obrazem Matki Bożej Bolesnej, prosząc o potrzebne dla nas łaski, umiejętność dostrzegania dobra w sobie nawzajem i dążenia do pojednania w duchu prawdy i miłości” – wyjaśnił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium podczas mszy świętej.
„Modlimy się dzisiaj o pojednanie między naszym narodem a narodem ukraińskim. By ono było możliwe, szczere i trwałe, należy najpierw zapytać się o pokój i pojednanie w naszych rodzinach” – mówił ks. Stankiewicz, wskazując na umieszczony nad obrazem Matki Bożej Licheńskiej napis: „Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym”.
>>> Pierwszy dzień wizyty patriarchy Bartłomieja na Ukrainie
„Pokój jest owocem pojednania, a pojednanie jest owocem pokoju w sercu człowieka. Dlatego dziś chcemy prosić Maryję, abyśmy byli ludźmi pokoju i pojednania. Gdzie zdobyć i zabiegać o taki pokój?” – pytał ksiądz wicekustosz. „Jest to możliwe, gdy nauczymy się być ludźmi pokornymi, uznamy swoją małość i słabość, a całą ufność złożymy w dłonie Pana Boga. Pokój, który daje Bóg rodzi pokój serca.”
Marianin zachęcał, by usuwać z serc urazy, gniew i zazdrość oraz prosić Boga o odwagę dla siebie, żeby nie zniechęcać się w drodze bycia człowiekiem pokoju i pojednania: „Trzeba się za siebie wzajemnie modlić, powierzać Panu Bogu.”
Dzień modlitw w intencji pokoju na Ukrainie i pojednanie polsko-ukraińskie w licheńskim sanktuarium odbył się już po raz trzeci. 24 sierpnia na Ukrainie przypada Dzień Niepodległości Ukrainy. Jest to ukraińskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR 24 sierpnia 1991. Dzień ten jest uważany za datę powstania Ukrainy w obecnej formie. Z tej też okazji w 2019 roku wprowadzono do kalendarza wydarzeń sanktuarium licheńskiego specjalny dzień modlitw w intencji Ukrainy.
>>> Czy ślady stóp Maryi w Licheniu są prawdziwe?
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |