Fot. Materiały prasowe

Licheń: msza święta – uczta miłości [GALERIA]

– Miłość Boga do człowieka jest gwarantowana. Natomiast miłość człowieka do Boga weryfikuje się w relacji do innych, którzy są obok nas – mówił w homilii ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej księży marianów.

Przeżywanie Triduum Paschalnego, najważniejszego momentu całego roku liturgicznego, rozpoczęła celebracja Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w bazylice licheńskiej. Mszy św. przewodniczył ks. Bogusław Binda, którą koncelebrowało 14 kapłanów. Wielki Czwartek jest dniem wspomnienia ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Podczas liturgii w czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” w kościele donośnie rozbrzmiały dzwonki, później instrumenty zamilkły. Organy wierni usłyszą dopiero podczas uroczystej celebracji Wigilii Paschalnej.

>>> Abp Gądecki: Wielki Czwartek jest dziękczynieniem za Eucharystię i kapłaństwo [+GALERIA]

W odniesieniu do Ewangelii według św. Jana ks. Bogusław Binda zauważył, że Pan Jezus w Wieczerniku wskazuje na konieczność zadania sobie pytania „czy jest ktoś, komu nie chciałbym umyć nóg?”. – To najwłaściwszy czas, by podjąć decyzję o przebaczeniu i pojednaniu – podkreślił celebrans. Przypomniał też, że Chrystus poleca naśladować siebie m.in. w geście obmywania nóg, co również oznacza, że żadne zajmowane stanowisko czy status społeczny nie  uprawniają do wywyższania się, ale są zobowiązaniem do służby.

Fot. Materiały prasowe

–  Ustanowienie Eucharystii jest największym darem, jaki Chrystus ofiarował Kościołowi. By był on stale osiągalny, ustanowił też sakrament kapłaństwa, w którym zawiera się miłość serca Jezusowego. Dzięki nim Chrystus włącza nas w swoją odwieczną ofiarę, dziękczynienie, jakie On sam złożył Ojcu przedwiecznemu. Przez sakrament kapłaństwa Chrystus dokonuje cudu podczas każdej Eucharystii – zaznaczył ks. Binda. Zwrócił też uwagę, że dlatego Kościół ze stanowczością broni prawdy o Eucharystii i sakramencie kapłaństwa, które są stale atakowane. – W dniu kapłańskim, którym jest Wielki Czwartek, spróbujmy sobie uświadomić, jaki dar otrzymaliśmy w Eucharystii. Módlmy się za kapłanów i nowe powołania, aby nigdy nie zabrakło tych, którym Jezus powierzył sprawowanie największego cudu Eucharystii – mówił ks. Bogusław Binda.

W czasie liturgii miał miejsce także obrzęd mandatum, czyli obmycia nóg. Dwunastu mężczyzn, przedstawicieli różnych stanów Kościoła, którym przewodniczący liturgii obmył stopy, symbolizuje jedność Kościoła. Znak ten uczy miłowania drugich tak, jak Chrystus umiłował człowieka. Po liturgii eucharystycznej nastąpiło obnażenie ołtarza przypominające ogołocenie i całkowite uniżenie Chrystusa, które wprowadza w wyciszenie Wielkiego Piątku.

>>> Przewodnik po Triduum: Wielki Piątek 

Na zakończenie wielkoczwartkowej liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony w uroczystej procesji do Ołtarza wystawienia (ciemnicy), który znajduje się w dolnej części bazyliki, w kaplicy Trójcy Świętej. Liturgiom Triduum Paschalnego w bazylice licheńskiej śpiewem towarzyszy Chór Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater” pod dyrekcją Jacka Hyżnego.

Galeria (7 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze