Litwa: 101. rocznica odzyskania niepodległości
Prezydent Dalia Grybauskaitė odznaczyła dzisiaj (16 lutego) obywateli Litwy i obcokrajowców zasłużonych dla państwa.
Przemawiając do zgromadzonych prezydent nawiązała do 101. rocznicy odzyskania niepodległości: ,,Rozpoczęliśmy drugie stulecie niepodległego państwa. 16 lutego to jest ten dzień, kiedy mówimy o wolności naszej ojczyzny. Nie tylko państwa, ale każdego człowieka – prawa do wolnego życia, myślenia’’ – powiedziała Grybauskaitė.
Ordery i medale przyznano dla blisko 40 obywateli Litwy i obcokrajowców. Najwyższe odznaczenie państwowe Wielki Krzyż Orderu Witolda Wielkiego został przyznany sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi. Wielki Krzyż Orderu za Zasługi wobec Litwy został przyznany nuncjuszowi stolicy apostolskiej Petrowi Lopesowi – Kintanie. Krzyżem Oficerskim Orderu za Zasługi wobec Litwy za pielęgnowanie litewsko – polskich więzi kulturalnych oraz wspieranie Pałacu Wielkich Książąt Litewskich został odznaczony książę Maciej Radziwiłł – biznesmen i filantrop. Wśród odznaczonych obywateli Litwy dużą część stanowią funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości.
Polacy pamiętają o sąsiadach
Przedstawiciele mniejszości litewskiej w Puńsku i Sejnach (woj. podlaskie) także obchodzą dziś 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę. Ze względu na żałobę narodową, która z powodu pogrzebu Jana Olszewskiego trwa dziś w Polsce, zaplanowano skromne uroczystości.
Apele upamiętniające 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę odbyły się już w piątek w szkołach z litewskim językiem nauczania w Puńsku i Widugierach. W sobotę Litwini mieszkający w Polsce zaplanowali uroczystość w Domu Litewskim w Sejnach. Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilka tysięcy osób pochodzenia litewskiego. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny.
Kartka z historii
16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Podpisało go 20 sygnatariuszy, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza. W czasie podpisania Aktu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką; dokument wyrażał wolę narodu do stworzenia niepodległego państwa litewskiego. Realnie powstało kilka miesięcy później, wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 roku Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, w kwietniu 1919 roku Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy. W setną rocznicę tych wydarzeń stanął w Puńsku drewniany Pomnik Odzyskania Niepodległości. To wielki stuletni, dębowy pień z drewnianymi skrzydłami w kształcie litewskiego instrumentu strunowego o nazwie kankle. Na szczycie rzeźby wisi duży dzwon i kilkanaście mniejszych dzwoneczków.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |