Litwa czeka na papieża

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Litewscy katolicy modlą się za papieża w oczekiwaniu na jego wizytę. Franciszek odwiedzi Wilno i Kowno w dniach 22-23 września.

Modlitwa zawiera prośbę o zdrowie i bezpieczeństwo dla Franciszka, a także o należyte przygotowanie się do jego wizyty, by „usłyszeć głoszoną przez niego Dobrą Nowinę wiary, nadziei i miłości”.

„Módlmy się za naszego papieża Franciszka, niech nasz Bóg i Pan, który go wybrał do wykonywania władzy biskupiej, zachowa go w zdrowiu i bezpieczeństwie dla swojego Kościoła świętego, aby rządził świętym ludem Bożym, a nam, w oczekiwaniu na jego wizytę, pomógł należycie się przygotować i usłyszeć głoszoną przez niego Dobrą Nowinę wiary, nadziei i miłości”

Zdjęcie: katedra w Wilnie, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława

Spowiedź w całym kraju
Duchowym przygotowaniem do wizyty papieża na Litwie będzie spowiedź – tak jednogłośnie postanowili biskupi tego kraju podczas obrad konferencji episkopatu w Liškiavie (Liszkowie). Franciszek odwiedzi Wilno i Kowno 22-23 września. Dzień przed jego przyjazdem, 21 września, w godzinach 15.00-22.00 będzie możliwość wyspowiadania się we wszystkich kościołach katolickich w tych miastach. Ta jednogłośna decyzja biskupów ma na celu „lepsze przygotowanie duchowe do wizyty Ojca Świętego”.

Hierarchowie na swym posiedzeniu omówili ostatnie przygotowania do tego „nadzwyczajnego wydarzenia”. Kolejne zebranie plenarne konferencji episkopatu Litwy odbędzie się dwa miesiące po papieskiej podróży – w dniach 19-21 listopada w Wilnie. Wcześniej, na naszym portalu, pisaliśmy o Estonii, którą również odwiedzi papież.

Plan wizyty
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało uaktualniony program pielgrzymki papieża Franciszka na Litwę, do Łotwy i Estonii (22-25 września). Będzie to 25. wizyta Franciszka poza granicami Włoch.

Papież 22. września o 7:30 wyleci samolotem z Rzymu. Około 10:30 będzie już na lotnisku w Wilnie. Wizytę w tym kraju zacznie od spotkania w Pałacu Prezydenckim, później odwiedzi Sanktuarium Mater Misericordiae (Ostra Brama). Popołudniu spotka się z młodzieżą na placu przed katedrą.

Niedzielę – kolejny dzień – spędzi w Wilnie i Kownie. Papież w Kownie odprawi Mszę w parku Santakos, tam też odmówi Modlitwę „Anioł Pański”. Później – razem z biskupami litewskimi – zje obiad. Wiadomo, że papież ceni sobie ten punkt niedzieli. Zawsze po Modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie życzy wszystkim dobrego obiadu. Tego samego dnia Franciszek odwiedzi Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w Wilnie.

W poniedziałek (24.09) papież z Wilna uda się do Rygi – stolicy Łotwy. Tam, po spotkaniu z przedstawicielami władz, złoży kwiaty przy Pomniku Wolności. Weźmie też udział w spotkaniu ekumenicznym w katedrze protestanckiej. Tam tez jest zaplanowane przemówienie Ojca Świętego. Odwiedzi też wizytę w katolickiej katedrze w św. Jakuba. Później, śmigłowcem z portu w Rydze przeleci do sanktuarium Matki Bożej w Agłonie – tam, podczas Mszy św., wygłosi homilię. Wieczorem, wróci do Wilna. Stolica Litwy to jego miejsce bazowe w czasie tej pielgrzymki.

Zdjęcie: panorama Tallina

Kolejnego, ostatniego dnia pielgrzymki (wtorek 25.09) odwiedzi Tallin. W stolicy Estonii spotkanie ekumeniczne z młodzieżą zaplanowane jest w kościele luterańskim św. Karola. Tego dnia Franciszek zje obiad w klasztorze Sióstr Brygidek w Piricie. Później papież spotka się z osobami, które opiekują się kościelnymi dziełami charytatywnymi. Popołudniu odprawi Mszę św. na Placu Wolności. Około 18:00 wyleci z Tallina do Rzymu.

Zobacz także
Wasze komentarze