Litwa: zainaugurowano Rok Tadeusza Kościuszki

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rok Tadeusza Kościuszki zainaugurowano w czwartek na Litwie z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie. Uroczystości organizowane z okazji 200. rocznicy śmierci bohatera narodowego odbyły się w Kownie.

„Postać generała Tadeusza Kościuszki jest nierozerwalnie związana z Polską i Litwą. Jest jednym z wielu, który łączy nasze dwa narody i warto o tym przypominać” – powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

W ramach obchodów w Kownie wystąpił z prelekcją pod tytułem „Generał Tadeusz Kościuszko – bohater narodów miłujących wolność: Polaków, Litwinów i Amerykanów” litewski historyk profesor Valdas Rakutis. Odbył się też inscenizowany pokaz wojskowych grup rekonstrukcyjnych w strojach z XVIII i XIX wieku, czyli z epoki Tadeusza Kościuszki. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie zasadzono dąb Tadeusza Kościuszki.

Rakutis w rozmowie z PAP ocenił, że postać Kościuszki nie jest na Litwie wystarczająco znana. „Zasłużył on na to, by w jego historycznej ojczyźnie o nim mówiono” – powiedział litewski historyk. Zdaniem Rakutisa „Rok Tadeusza Kościuszki ma pomoc nam (Litwinom ) w uświadomieniu sobie, że jesteśmy spadkobiercami Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była naszym państwem”. Łapczyński wyraził zadowolenie z faktu, że to właśnie Instytut Polski w Wilnie zainaugurował na Litwie obchody 200. rocznicy śmierci Kościuszki. Jak powiedział, liczy na to, że w ciągu roku zostaną zorganizowane też litewskie inicjatywy okolicznościowe.

Instytut Polski w Wilnie przygotowuje już kolejne projekty związane z Rokiem Tadeusza Kościuszki. 30 maja w Pałacu Balińskich w Jaszunach, miejscowości nieopodal Wilna, odbędzie się wieczór poświęcony 200. rocznicy śmierci generała z udziałem czołowego litewskiego historyka prof. Alfredasa Bumblauskasa i polskiego zespołu klarnetowo-gitarowego „Bokun/Kościuszko Duo” z koncertem „Kościuszko plays Kościuszko”. Na jesieni Instytut Polski zamierza zaprezentować w Wilnie wystawę poświęconą Kościuszce.

Litewscy posłowie przyjęli rezolucję, w której zaapelowali do instytucji państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, mieszkańców oraz Litwinów rozsianych po całym świecie o upamiętnienie w tym roku 200. rocznicy śmierci Kościuszki.

W Polsce decyzją sejmu rok 2017 został ustanowiony Rokiem Tadeusza Kościuszki. Obchody objęło patronatem UNESCO.

Zobacz także
Wasze komentarze