lodówka

fot. pexels.com

„Lodówka społeczna” w Bytomiu

W holu Biblioteki Publicznej w Bytomiu pojawiła się tzw. lodówka społeczna, w której można zostawić nadmiar jedzenia, aby mogli z niego skorzystać potrzebujący. To jeden ze sposobów, by ograniczyć ilość marnowanej żywności – wyjaśniają przedstawiciele magistratu.

– Statystyczny Polak marnuje ok. 200 kg jedzenia rocznie. W skali roku to ponad 7,5 mln ton żywności, która zamiast na stołach ląduje w śmietniku. Utworzenie sieci lodówek społecznych to tylko jeden z kroków do ograniczenia marnowania żywności, ale najcenniejsza jest idea dzielenia się jedzeniem z najbardziej potrzebującymi – powiedział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Pomysłodawcą i fundatorem lodówki społecznej jest poseł Paweł Kobyliński. – To druga lodówka społeczna, którą otwieramy na Śląsku. Po lodówce społecznej w Gliwicach przyszedł czas na Bytom. Można przyjść się poczęstować, można podzielić się z innymi. Marnowanie żywności to problem, który dotyczy nas wszystkich – przekonywał poseł.

lodówka

fot. pixabay.com

Jak powiedziała radna śląskiego sejmiku Halina Bieda, która jako jedna z pierwszych zostawiła w lodówce jedzenie, ze statystyk przygotowanych przez Federację Banków Żywności wynika, że najczęściej wyrzucamy produkty świeże, takie jak pieczywo, owoce i wędliny.

– Żywność idzie na marne, bo kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie skonsumować. A zamiast wyrzucać nadmiar żywności, wystarczy po prostu się podzielić – apelowała.

Bytomski radny Maciej Gajos mówił, że w lodówce można zostawić nadające się do spożycia i szczelnie zapakowane produkty. Nie można do niej wkładać surowego mięsa i produktów zawierających surowe jaja, w tym budyniów, majonezów czy jedzenia w otwartych puszkach i słoikach.

W najbliższym czasie lodówki społeczne mają stanąć także w Tarnowskich Górach, Zabrzu i w Katowicach.

Według przedstawionego przed rokiem raportu Deloitte w niechlubnej statystyce marnowania żywności Polacy, w przeliczeniu na mieszkańca, zajmują piąte miejsce w Unii Europejskiej. Według szacunków statystyczny Polak marnuje 235 kg żywności rocznie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze