Fot. pixabay

Do USA bez wiz? Prezydent USA: w bardzo krótkim czasie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– W bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jeśli zostaną wszystkie dane potwierdzone; za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca – powiedział prezydent USA Donald Trump pytany w poniedziałek o zniesienie wiz dla Polaków.

Na wstępie spotkania w Nowym Jorku prezydenta Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą, dziennikarze mieli możliwość zadania kilku pytań. Zapytany o to, kiedy Polacy będą mogli przyjeżdżać do USA bez wiz, prezydent Trump odpowiedział: „w bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jeżeli zostaną wszystkie dane potwierdzone”.

– Pracowaliśmy bardzo ciężko, ale z tego co wiem, co mówiła mi Georgette (ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher) ten wskaźnik został osiągnięty i bardzo szybko teraz to się wydarzy, za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca – powiedział prezydent USA.

Natomiast na konferencji prasowej polski prezydent poinformował, że jednym z tematów spotkania z amerykańskim prezydentem była kwestia zniesienia wiz do USA. – To są takie nieformalne informacje od administracji amerykańskiej, że proces ewaluacji wizowej zbliża się ku końcowi, bo to koniec września jest tą datą graniczną i że wszystko wskazuje na to, że wymagania zostały przez Polskę i Polaków w tym zakresie spełnione – oświadczył Duda.

– W związku z tym, prawdopodobnie droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem. Cieszymy się, bo gdyby tak było rzeczywiście, to być może nawet jeszcze przed końcem roku udałoby się, że tych wiz do USA by nie było – dodał prezydent.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga, według amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

Zobacz także
Wasze komentarze