Łódź, Ekumeniczna Droga Krzyżowa 2022. Fot. twitter.com/ArchLodz

Łódź: Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła przez miasto

Przez centrum Łodzi przeszła Ekumeniczna Droga Krzyżowa w czasie której duchowni i wierni bratnich Kościołów modlili się o pokój na świecie oraz zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie.

Ta Droga jest po to, by modlić się o koniec wojny i za wszystkie jej ofiary. Jest także po to, by uwierzyć w nawrócenie i pojednanie, i by poczuć ciężar własnej odpowiedzialności. Bez tych dwóch postaw – nawet gdyby wojna skończyła się jutro – my (od pojutrze) dalej będziemy budować świat, społeczeństwo, kulturę ( a nawet – nie daj Bóg- religię), w którym wybuchnie kolejna wojna. A potem następna i następna – mówił metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

>>> „Efekt Rysia”: miała być jedna karetka dla Ukrainy, a będą trzy. Pomógł papież Franciszek

Jedna Droga różnych wspólnot

We wspólnej modlitwie uczestniczył ks. Wasyl Berkyta, proboszcz łódzkiej parafii greckokatolickiej wraz ze swoimi parafianami oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich oraz licznie przybyli mieszkańcy Łodzi.

Nabożeństwo rozpoczęło się przy Kościele Ewangelicko – Augsburskim św. Mateusza z którego wyruszyła procesja idąca ulicą Piotrkowską do ulicy Tuwima, a zakończyła się przy Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Rozważania do poszczególnych stacji przygotowali duchowni Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła Greckokatolickiego oraz bratnich Kościołów Chrześcijańskich: Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko–Reformowanego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a także Kościoła Polskokatolickiego.

Modlitwa o pokój

Wielkopostne nabożeństwo pasyjne zakończyło się przed Kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wspólną modlitwą o pokój na Ukrainie.

>>> Ktoś podszywa się pod abp. Grzegorza Rysia

Pierwsza Łódzka Ekumeniczna Droga Krzyżowa odbyła się w Roku Jubileuszowym 2000 i celebrowana była rok rocznie w Wielki Piątek, aż do 2012 roku. W 2018 roku Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła uliczkami Jerozolimy, a w 2020 i 2021 roku – z uwagi na trwającą pandemię miała ona wymiar internetowy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze