Fot. Unsplash/Omar Lopez

Lublin: 17 mln euro na utworzenie centrum zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

17 mln euro z funduszy europejskich trafi na utworzenie Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie. Dzięki współpracy z kuratorium uczniowie zyskają możliwość łatwego i szybkiego dostępu do specjalistów.

W podpisaniu porozumienia między Szpitalem Neuropsychiatrycznym a Kuratorium Oświaty w Lublinie uczestniczył w piątek również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zwrócił uwagę, że problemów psychologicznych wśród dzieci i młodzieży jest coraz więcej. Jego zdaniem wynikają one m.in. z powodów cywilizacyjnych, które pojawiały się jeszcze przed pandemią COVID-19, a pandemia jeszcze je pogłębiła. Dlatego – podkreślił szef MEiN – powinniśmy zwiększać pomoc psychologiczną młodzieży i dzieciom, wszędzie tam, gdzie to możliwe.

„Na szczeblu rządowym zrobiliśmy to, realizując za ponad 2 mld zł dodatkowe 20 tys. etatów specjalistów w polskich szkołach. Zwiększyliśmy ich liczbę z 22 tys. do ponad 40 tys. Plan jest taki, żeby w 2024 r. tych specjalistów – w tym również psychologów, pedagogów specjalnych, pedagogów – było ponad 51 tys.” – poinformował Czarnek.

>>> Arcybiskup Malty: odróżniajmy problemy psychiczne od diabelskiego opętania

Fot. pixabay/SylwiaAptacy

Odnosząc się do utworzenia Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie zaznaczył, że ten projekt będzie dodatkowym wsparciem natury psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

Podczas konferencji przekazano, że 10 mln zł euro ze środków unijnych zostanie przeznaczonych na budowę tego regionalnego ośrodka, w którym będzie mieścić się m.in. poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży i oddział psychiatryczny czynny przez całą dobę. Powstaną również poradnie psychologiczne w Cholewiance, Chełmie, Radecznicy i w Suchowoli. Kolejne 7 mln euro zostanie przeznaczone na funkcjonowanie i rozwój ośrodka, w tym m.in. na szkolenia dla psychologów ze szkół.

>>> Kilkanaście rozmów, które warto przeczytać – dla zdrowia psychicznego 

„To będzie przeolbrzymia rola kuratorium i naszych placówek edukacyjnych, które będą musiały wskazywać i na wstępnym etapie diagnozować te dzieci i później kierować je do tego centrum, które powstanie przy ul. Abramowickiej” – uzupełnił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk podkreśliła, że ma świadomość osłabionej kondycji psychicznej dzieci i młodzieży.

fot. pixabay

„Wyraźnie widzimy, jak wielka jest potrzeba skrócenia drogi między młodym człowiekiem a psychologiem, także tym psychologiem z doświadczeniem klinicznym czy ewentualnie z psychiatrą” – powiedziała, zaznaczając, że planowany projekt ma zwiększyć dostępność uczniów do specjalistów.

Dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie Piotr Dreher podał, że jest to pierwszy taki projekt w Polsce.

„W skali kraju nikt jeszcze tego do tej pory nie zrobił. Jest to rozwiązanie systemowe tej problematyki, tj. budowanie pewnego sytemu na trzech poziomach – leczenia szpitalnego, AOS – czyli poradni zdrowia psychicznego i oddziałów dziennych, które będą trzy w naszym województwie i tego najważniejszego – opieka środowiskowa dla dzieci, która będzie funkcjonowała w szkołach” – wyjaśnił.

Projekt obejmuje utworzenie 120 punktów wsparcia psychologicznego w ośrodkach edukacji.

„Mam nadzieję, że te 10 proc. szkół, które będą objęte tym projektem będzie stanowiło swoisty pilotaż, dlatego że naszym celem jest objęcie opieką jak najwięcej szkół. Zainteresowanie jest duże, więc będziemy to rozszerzać” – zapowiedział Dreher.

Projekt realizowany jest z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze