Lublin: Droga Krzyżowa w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Drodze Krzyżowej zorganizowanej w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Lublin-Majdanek. Podczas nabożeństwa, uczestnicy otrzymali drewniane krzyżyki z napisem „żyj!”. Tradycyjnie, z młodzieżą modlił się metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik.

Nabożeństwo rozpoczęło się przy Pomniku-Bramie stojącym w miejscu dawnej bramy obozowej. Następnie uczestnicy przeszli przez „czarną drogę”, część gospodarczą byłego obozu i jedyne zachowane do naszych czasów pole, na którym mieszkali więźniowie. Podczas drogi uczestnicy wysłuchali rozważań opartych na wspomnieniach byłych więźniów Majdanka, a także komentarza historycznego.

Krzyż będący kopią krzyża Światowych Dni Młodzieży nieśli przedstawiciele różnych wspólnot i duszpasterstw działających na terenie Lublina, jak i młodzież z Ukrainy. Droga Krzyżowa zakończyła się przy mauzoleum, w którym znajdują się prochy ofiar lubelskiego łagru. Swoim świadectwem podzieliła się syryjska zakonnica, s. Anna Demerjian z Aleppo. Zwracając się do wiernych, prosiła o nieustającą modlitwę w intencji pokoju w jej Ojczyźnie i na całym świecie:

 „Wierzę, że ta modlitwa może czynić cuda. Dlatego błagam was, módlcie się za każdego, kto traci swoje życie w Syrii, za każdą matkę, która straciła dziecko” 

– prosiła s. Anna. Dziękując wszystkim za obecność, abp Stanisław Budzik wezwał do modlitwy i wysiłku na rzecz budowania cywilizacji miłości: „Przez udział w tej niezwykłej Drodze Krzyżowej po miejscu naznaczonym cierpieniem, jesteśmy wezwani, by budować nowy świat. Świat ludzi, którzy miłują się wzajemnie, burzą mury i budują mosty” – powiedział metropolita lubelski.

W rozmowie z KAI, Monika Włodarczyk z Państwowego Muzeum na Majdanku mówiła, że współczesne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w byłym obozie jest duchową kontynuacją tajnego życia religijnego, jakie prowadzili byli więźniowie: „Wielu więźniów, pomimo zakazu, próbowało praktykować swoją wiarę. Przemycali do obozu różne modlitewniki, różańce czy obrazki, za co mogła spotkać ich kara. Na ile mogli, starali się świętować kościelne uroczystości, czego przykładem były prowizoryczne „Groby Pańskie” tworzone w barach mieszkalnych” – tłumaczyła Włodarczyk.

Wolontariusze, przy wejściu do muzeum rozdawali drewniane krzyżyki z napisem „żyj!” Jak wyjaśniają organizatorzy, każdy człowiek codziennie staje przed wyborem: dobro-zło, życie-śmierć, szczęście-nieszczęście. Krzyżyk ma przypominać, czego wymaga od nas Chrystus.

Historia nabożeństwa pasyjnego na Majdanku rozpoczęła się w 1999 r. Od tego czasu jest inauguracją Diecezjalnych Obchodów Światowych Dni Młodzieży. Tegorocznym hasłem święta młodych jest „Uczyńmy z Panem wielkie rzeczy”. W niedziele palmową o 14:30, spod Kościoła Akademickiego KUL wyruszy coroczna procesja z palmami do Archikatedry, gdzie o 15.30 odbędzie się Msza Święta pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Stanisława Budzika w Archikatedrze Lubelskiej.

foto. Państwowe Muzeum na Majdanku

Lublin: Droga Krzyżowa w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze