Lwów: znaczenie informacji religijnej w sytuacji wojennej
Specyfika przekazywania informacji i działalności medialnej związków wyznaniowych w czasie wojny była 22 czerwca tematem spotkania przedstawicieli służb prasowych wspólnot religijnych obwodu lwowskiego w siedzibie tamtejszej Administracji Obwodowej. Archidiecezję lwowską reprezentowali na nim Wita Jakubowska i ks. Aleksander Kusyj.
Wśród obecnych byli przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego Kościoła Ukrainy, Kościołów protestanckich i innych stowarzyszeń religijnych regionu. Celem spotkania było przedstawienie specyfiki relacji medialnych związków wyznaniowych w okresie wojny oraz wypracowanie wspólnych pomysłów na szybkie rozpowszechnianie ważnych informacji.
>>> Bp Jan Sobiło apeluje o modlitwę, by nie doszło do ataku na elektrownię jądrową Zaporoże
Omówiono najczęściej spotykane rodzaje fałszerstw, które są zwalczane od początku wojny na pełną skalę. Wskazano które z nich mogą stanowić zagrożenie dla wspólnot religijnych. Mówiono też o tym, w jaki sposób związki wyznaniowe w obwodzie lwowskim mogą przeciwdziałać dezinformacji, rozprzestrzenianiu się fałszerstw i atakom informacyjnym ze strony rosyjskich mediów propagandowych. Podkreślono sposoby poprawy poziomu kultury medialnej i umiejętności korzystania z mediów społecznościowych przez środowisko religijne. „Grzechem jest świadome szkodzenie swojemu zdrowiu. Uważam, że celowe zaniedbywanie higieny informacyjnej jest również grzechem. Co więcej, kiedy szkodzisz swojemu zdrowiu, szkodzisz tylko sobie, a kiedy rozpowszechniasz fałszywe informacje i dezinformację, zagrażasz nie tylko sobie, ale także innym. Dlatego dzisiaj chciałabym zasugerować, abyście więcej rozmawiali na ten temat z ludźmi, którzy ufają wam jako mistrzom duchowym” – powiedziała Maria Kuryło, kierownik Wydziału Służby Prasowej Lwowskiej Administracji Obwodowej.
Taras Szorobura, przedstawiciel Narodowej Rady Ukrainy ds. Telewizji i Radiofonii w obwodzie lwowskim, przedstawił główne aspekty wdrażania ustawy „O mediach”, która weszła w życie 31 marca bieżącego roku. Ponadto Ołeksandr Kulepin, zastępca szefa Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej ds. Rozwoju Cyfrowego, Transformacji Cyfrowej i Cyfryzacji podzielił się z uczestnikami spotkania szczegółami dotyczącymi funkcjonowania platformy Дія.Освіта. Każdy ma tam możliwość nauczenia się nowego zawodu za pomocą symulatora. Pomoże to osobom, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i znalazły schronienie w kościołach regionu realizować się na różne sposoby.
>>> Dyrektor Caritas Charków: pomocy dla Ukrainy jest naprawdę mało
W wyniku spotkania uzgodniono stworzenie bazy danych do wymiany informacji o ważnych wydarzeniach z życia wspólnot religijnych, a także przydatnych materiałów, które pomogą szybko i skutecznie przeciwdziałać fałszerstwom Kremla.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |