Fot. Pixabay

Mali: ponad 150 dzieci zginęło w wyniku przemocy

Od początku bieżącego roku w Mali odnotowano gwałtowny wzrost przemocy wobec dzieci, których zginęło tam w tym czasie ponad 150, a co najmniej 75 zostało rannych.

 Te tragiczne dane przytoczył Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Podkreślono, że w wyniku przemocy bardzo wiele dzieci zostało trwale okaleczonych.

„W miarę, jak przemoc nadal szerzy się w Mali, dzieciom coraz bardziej zagrażają śmierć, kalectwo i wcielanie do zbrojnych grup” – powiedziała Henrietta Fore, dyrektor generalny UNICEF. Zwróciła uwagę, że nie można zgadzać się, aby „cierpienie dzieci stało się nową normalnością”, dodając, że „wszystkie strony winny powstrzymać się od ataków przeciw dzieciom i podjąć wszelkie niezbędne środki, aby utrzymać je z dala od niebezpieczeństw, zgodnie z prawami człowieka i międzynarodowym prawem humanitarnym”. Dzieci mają chodzić do szkoły i bawić się z przyjaciółmi a nie niepokoić się z powodu ataków lub być zmuszane do walki – przypomniała dyrektor Funduszu.

W regionie Mopti w środkowej części tego państwa zachodnioafrykańskiego narastająca przemoc miedzy miastami i obecność ugrupowań zbrojnych doprowadziły do powtarzających się ataków, które spowodowały śmierć i kalectwo wielu dzieci, ich przemieszczanie się i oddzielenie od rodzin, narażenie na przemoc seksualną i na urazy psychologiczne – stwierdza raport UNICEF. Wynika z niego że w całym kraju ochrony wymaga ponad 377 tys. małoletnich.

Organizacja ONZ-owska współpracuje z miejscowymi władzami i stowarzyszeniami, aby zapewnić opiekę lekarską i psychologiczną poszkodowanym dzieciom, pomagać w uwolnieniu i ponownej integracji dzieci z grup zbrojnych, łączyć dzieci oddzielone od rodziców i pomagać tym, które doświadczyły przemocy i gwałtów, także na tle seksualnym. W 2019 r. UNICEF stawia sobie również za zadanie świadczenie pomocy psychologicznej ponad 92 tys. dziewczynek i chłopców, dotkniętych trwającym konfliktem.

„Potrzeby dzieci malijskich, najbardziej narażonych na skutki przemocy, są ogromne” – powiedziała Lucia Elmi, przedstawicielka UNICEF w tym kraju. Wskazała, że jej organizacja i współpracujące z nią instytucje „potrzebują większej pomocy, aby „móc świadczyć podstawową służbę ochrony tych dzieci, które jej najbardziej wymagają”.

Pomoc ofiarom kryzysu w Mali jest jednym z najsłabiej finansowanych na świecie. W latach 2016-18 UNICEF-owski program opieki nad najbardziej potrzebującymi dziećmi w tym kraju był sfinansowany zaledwie w 26 proc. W tym roku organizacja zaapelowała o wsparcie jej działań sumą 4 mln dolarów, aby móc zaspokoić potrzeby ochrony dzieci i kobiet w Mali.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze