epa06061166 A handout photo made available by the official Syrian Arab News Agency (SANA) on 02 July 2017 is described as showing a general view of the site where a car bomb exploded in Damascus, Syria, 02 July 2017. According to the SANA agency, authorities after a car chase destroyed two of three suspected car bombs at the Airport Road Roundabout in Damascus, while the third car bomb was surrounded in the Bab Touma area where the suicide bomber detonated it, killing at least eight people and injuring a number of civilians. In a statement, the Interior Ministry said that at 6:15 am on 02 July, terrorist organziaitons sent three car bombs with the aim of detonating them in safe neighborhoods in Damascus, but the authorities detected and pursued them to prevent them from reaching their targets, managing to destroy two of the cars at the roundabout area. EPA/SANA HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Mali: szef lokalnej gałęzi Państwa Islamskiego zginął w nalotach

W przeprowadzonych w niedzielę w okręgu Menaki na północy Mali nalotach francuskiego lotnictwa zginął jeden z przywódców lokalnej gałęzi IS, czyli Państwa Islamskiego Wielkiej Sahary, Mohamed Ag Almouner – poinformował w poniedziałek francuski sztab generalny.

Wraz z porucznikiem Almounerem życie stracił też jeden z jego ochroniarzy – wskazał rzecznik sztabu płk. Patrik Steiger w rozmowie z AFP.

Przywódca saharyjskiego Państwa Islamskiego, którego oddziały bojowe prowadzą działalność terrorystyczną na obszarze trzech państw – Mali, Burkiny Faso i Nigru, rezydował w jednym z obozowisk rozlokowanych w zalesionym i trudno dostępnym, pogranicznym regionie Gao.

Podczas nalotów francuskiego lotnictwa zginęła też kobieta i jej kilkunastoletni syn, a jeden z dżihadystów jest poważnie ranny – zaznaczył Steiger.

Rzecznik francuskiego sztabu generalnego podkreślił, że operacje francuskich sił zbrojnych w Mali planowane są w taki sposób, by z góry wykluczyć możliwość ofiar wśród ludności cywilnej i przeprowadzać je z największą precyzją. Nie zawsze się to jednak udaje. Wyraził współczucie wobec rodzin osób, które straciły życie.

Fot. EPA/SAID YUSUF WARSAME BEST QUALITY AVAILABLE

W operacji, która rozpoczęła się w nocy z niedzieli na poniedziałek uczestniczyły dwa francuskie samoloty myśliwsko-szturmowe nowej generacji Dassault Mirage 2000 – wyjaśnia agencja AFP. Po nalotach do akcji weszły siły lądowe, które dotarły do obozu, gdzie zginął Ag Almouner.

W pięciu krajach regionu – w Mali, Nigrze, Burkinie Faso, Mauretanii i Czadzie – dyslokowanych jest łącznie ok. 4000 żołnierzy francuskich wchodzących w skład kontyngentów pokojowych.

W Mali dochodzi do licznych zamachów i ataków islamistów. Obok sił bojowych Państwa Islamskiego Wielkiej Sahary, które ma na swym koncie m.in. napad na siły wojskowe w Nigrze w październiku 2017, w którym zginęło 4 komandosów amerykańskich i 4 żołnierzy z armii Nigru, aktywne jest również malijskie ugrupowanie zbrojne Dżamaa Nusrat al-Islam wal-Muslimin – Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów, które przeprowadza ataki na cywilne i wojskowe cele w Mali i poza jego granicami.

Siły pokojowe ONZ są obecne w Mali od 2013 r. Przybyły, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. Ich liczebność sięga 11 tys. W lipcu 2015 roku zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu działań wojennych sygnowane przez władze w Bamako oraz przywódców rebelii Tuaregów na północy kraju. Rebelię tę wykorzystali islamiści dla siania chaosu w Mali oraz w jego sąsiedztwie.

Dżihadyści wykorzystują fakt, że granice między Mali, Nigrem i Burkiną Faso są bardzo słabo kontrolowane przez władze tych państw.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze