Maria Teresa Ledóchowska. Walczyła z niewolnictwem w Afryce, teraz upamiętni ją rodzinna Austria
6 lipca przypada 100. rocznica śmierci błogosławionej siostry Marii Teresy Ledóchowskiej (1863-1922). Mimo imponującego dzieła życia, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (klawerianek), jest nadal za mało znana w Austrii, kraju, w którym się urodziła. Postanowiła to zmienić archidiecezja Salzburga.
>>> Troska o misje to wspomaganie tych, którzy niosą orędzie Chrystusa
Arcybiskup Franz Lackner, siostry misjonarki i Akcja Katolicka przygotowują w niedzielę 3 lipca w miejscowej katedrze uroczystą mszę św. Ponadto na najbliższe trzy lata zaplanowano kilka inicjatyw i projektów, które przypomną osobę błogosławionej oraz jej aktualność również dla czasów współczesnych, poinformowała austriacka agencja katolicka Kathpress.
Działała na rzecz misji
Program przybliżenia i uczczenia postaci bł. Marii Teresy Ledóchowskiej przedstawiono na konferencji prasowej w Salzburgu 23 czerwca. Podkreślono, że dziełem życia Marii Teresy Ledóchowskiej, a także motywem założenia jej zakonu, stała się walka z niewolnictwem w Afryce.
Ledóchowska zakładała czasopisma, m.in. „Echo z Afryki”, w których informowała o problemach misji w Afryce i zabiegała o wsparcie dla misjonarzy. Założyła „Sodalicję św. Piotra Klawera”, które zostało zatwierdzone przez papieża w 1894 r. jako zgromadzenie zakonne. Prowadziła wiele drukarni, muzeów etnograficznych i grup wsparcia misyjnego w całej Europie. W 1897 r. hrabina kupiła od misjonarzy z Lieferinga posiadłość w Lengfelden koło Salzburga, gdzie wybudowała Dom Misyjny Maria Sorg (Maryi Wspomożycielki), który stał się kolebką zgromadzenia sióstr klawerianek. Obecnie w Maria Sorg koło Bergheim siostry klawerianki nadal wydają „Echo z Afryki i innych kontynentów”.
Patronka podnoszenia świadomości
>>> Czy misje są jeszcze potrzebne? Ksiądz misjolog odpowiada [WIDEO]
O aktualności postaci Marii Teresy Ledóchowskiej nie trzeba przekonywać – podkreśliła Elisabeth Mayer, przewodnicząca Akcji Katolickiej w Salzburgu. Jej zdaniem, Ledóchowska jest „patronką podnoszenia świadomości, wykorzystywania nowych mediów, rozwijania sieci kontaktów i działań artystycznych, które wzbudzają entuzjazm dla jej sprawy”. Ledóchowska „wszystko postawiła na jedną kartę i z Salzburga zaniosła w świat 'Ewangelię wolności’: przesłanie, na które wielu ludzi czeka do dziś”.
Prawdopodobnie w 2023 roku Archiwum miasta Salzburg we współpracy z archidiecezją salzburską zorganizuje sympozjum poświęcone bł. Marii Teresie Ledóchowskiej. W archiwach zachowały się historyczne diapozytywy z Afryki, na których utrwalono Marię Teresę głoszącą wykłady pozyskując w ten sposób ludzi dla swojej misji wyzwalania z niewolnictwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |