Maryja prowadzi do lekarza, którym jest Chrystus
W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że utrapienie i smutek są nieodłącznym składnikiem życia i dlatego człowiek potrzebuje pocieszenia. – Któż z nas nigdy nie doświadczył strapienia? Kto nie cierpiał z powodu krzywdy, upokorzenia, doznanej niesprawiedliwości czy smutku spowodowanego naturalnym biegiem życia z jego bolesnymi zdarzeniami takimi jak bieda, choroba czy śmierć kogoś bliskiego. I dlatego zwracamy się do Maryi, która przychodzi do nas z pomocą – stwierdził kaznodzieja.
Maryja daje pociechę
Zaznaczył, że istnieje smutek destrukcyjny pochodzący z grzechu, rodzący pustkę w życiu człowieka. – Od grzechu zaczyna się każda ludzka tragedia tak w wymiarze osobistym, rodzinnym, jak i ogólnoludzkim. Szatan daje pocieszenie usypiając człowieka w grzechu. I na tej drodze staje Maryja, która zgniotła głowę szatana. Maryja daje nam pociechę wypraszając łaskę nawrócenia. W nawróceniu i wierze jest nasza radość i pokój. Maryja prowadzi nas do lekarza, którym jest Chrystus – przekonywał celebrans.
Podkreślał, że tam, gdzie brakuje autentycznej miłości zawsze występuje cierpienie. – Zdajemy sobie sprawę ile jest cierpienia niezawinionego, ile jest nieszczęść, np. dzieci spowodowanych grzechem rodziców przez rozwód, niszczenie małżeństwa, środowiska rodzinnego – powiedział hierarcha.
>>> Maryja ukochała Polskę. Co mówiła o naszej ojczyźnie?
40 lat od koronacji
Na zakończenie uroczystości bp Buzun odmówił Litanię do Matki Bożej Pocieszenia, akt zawierzenia Matce Najświętszej i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
>>> Szkaplerz – kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego
Parafia w Golinie istnieje ponad 600 lat. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła po raz pierwszy wspomniany został w 1410 r. Obecna świątynia została zbudowana w II poł. XVII w., a odnowiono ją w 1739 r.
Kościół jest uznanym sanktuarium maryjnym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia z drugiej poł. XVII w. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia odbyła się 23 sierpnia 1970 r. z udziałem prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolity poznańskiego abp. Antoniego Baraniaka, biskupów, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz rzeszy miejscowych wiernych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |