Fot. Youtube/screen

Męczeństwo Andrzeja Dunga-Laca, pierwszego księdza z Wietnamu, i Towarzyszy

24 listopada wspominamy w Kościele katolickim 117 męczenników wietnamskich, którzy ginęli za Chrystusa w latach 1773-1862. Wśród z nich znalazły się osoby różnego pochodzenia i stanu. Szczególnie w tym dniu czcimy jednak św. Andrzeja Dung-Laca, który był pierwszym Wietnamczykiem, wyświęconym na kapłana.

Urodził się w 1795 r. w miejscowości Kinh Bac w prowincji Bac Ninh na północy Wietnamu. Jego rodzina była uboga. W poszukiwaniu pracy przeniosła się do pobliskiego Hanoi, wówczas znanego jako Bac Thanh, stolicy Wietnamu do upadku dynastii Tay Son w 1802 roku. W tym dużym mieście sytuacja ekonomiczna jego rodziny nie poprawiła się. Młody Dung odnalazł pomoc u miejscowego katechisty. Zamieszkał w misji katolickiej w pobliżu miasta Minh Binh, gdzie nawrócił się i przyjął chrzest.

>>> Biskupi Wietnamu zapraszają papieża Franciszka

Tam też rozpoczął edukację, podczas której zgłębiał tajniki katechizmu oraz nauczył się języka chińskiego i łaciny. Pracował jako katechista i przygotowywał dzieci do sakramentów, a po ukończeniu teologii, przyjął święcenia kapłańskie 18 marca 1823 r. Został pierwszym księdzem wietnamskiego pochodzenia. Pracował w wielu parafiach. Padał ofiarą państwowych represji, lecz nie tracił ducha. Pod koniec życia przeniósł się w pobliże Hanoi, gdzie po raz kolejny został aresztowany. Nie wyrzekł się wiary mimo licznych i brutalnych tortur. Został zabity 21 grudnia 1839 r. przez ścięcie mieczem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze