Fot. EPA/Elena Caputo Dostawca: PAP/EPA.

Media DR Konga : wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

Entuzjazm panował w środę po wczorajszym przemówieniu papieża Franciszka do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w Pałacu Narodu. Gazeta „Le Potentiel” pisze, że wysłał „jasny komunikat do imperialistów”, kiedy potępił eksploatację zasobów naturalnych DRK. „Jego mocne słowa będą rezonować w umysłach przeciwników DRK i samych Kongijczyków przez długi czas. Przemówienie ma szansę przejść do historii” – czytamy w kongijskim dzienniku.

>>> Franciszek w Kinszasie: dajmy Chrystusowi szansę uzdrowienia naszych serc

Dziennik „Forum des As” nazwał także przemówienie w Pałacu Narodu Nation „mocnym i obrazowym”. Gazeta przypomina: „DRK, która przyjęła papieża Franciszka, to nie ten sam kraj, który przyjął kiedyś papieża Jana Pawła II. Konflikty narastały. W związku z tym papież musi znaleźć „właściwe słowa”, aby złagodzić ból „rozdartego wojną ludu szukającego pocieszenia”. Biorąc pod uwagę jego pierwsze przemówienie, szanse, że mu się to uda, są duże: dla Kongijczyków papieska wizyta z przesłaniem „pokoju i pojednania” jest jak „wzięcie nowego oddechu”.

Fot. EPA/CIRO FUSCO Dostawca: PAP/EPA.

W piątek papież udaje się do Sudanu Południowego. Tamtejsze media poinformowały dziś o ostrzeżeniu władz skierowanym do 291 dziennikarzy akredytowanych do relacjonowania wizyty. Według rozgłośni EyeRadio minister informacji „najmłodszego narodu świata” wezwał dziennikarzy do „namalowania lepszego obrazu Sudanu Południowego” na świecie. Według katolickiej sieci radiowej odpowiedzialni za media kraju wzywają do „bardziej etycznego reportażu”. Sudan Południowy zajmuje 128. miejsce na 180 w rankingu wolności prasy według stowarzyszenia „Reporterów bez Granic”. Ataki na dziennikarzy, aresztowania i przypadki cenzury wielokrotnie wywoływały poruszenie w medialnych środowiskach w ostatnich latach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze