kard. Sarah, fot. Twitter

Medjugorie: kard. Sarah przewodniczył mszy św. na rozpoczęcie 32. Międzynarodowego Festiwalu Młodych

Przybyliśmy tutaj, aby odnowić swoją wiarę w Jezusa Chrystusa – powiedział emerytowany prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah w kazaniu podczas mszy św., rozpoczynającej 1 sierpnia 32. Międzynarodowy Festiwal Modlitewny Mladifest w Medzjugoriu.

Na to tradycyjne już spotkanie w małej wiosce w Bośni i Hercegowinie przybyli młodzi ludzie z 23 krajów Europy (w tym także z Polski), Ameryki Północnej i Łacińskiej oraz z Ziemi Świętej. Uczestników wydarzenia powitał na początku wieczornej liturgii eucharystycznej miejscowy proboszcz o. Marinko Šakota, a jeszcze przed jej rozpoczęciem nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie abp Luigi Pezzuto pozdrowił ich w imieniu Franciszka, którego przesłanie przeczytali młodzi parafianie Andrija Šego i Katarina Džida.

>>> Papież do uczestników Festiwalu Młodych w Medjugorie: „Pójdź i naśladuj”

Msza św. i przesłanie dla młodych

Kard. Sarah rozpoczął mszę św., którą wraz z nim koncelebrowało kilkunastu biskupów i 266 księży. Na wstępie wyjaśnił, dlaczego tysiące młodych ludzi zgromadziło się obecnie w tym miejscu. – Przybyliśmy tu, aby odnowić swoją wiarę w Jezusa Chrystusa, naszego Odkupiciela, to znaczy aby nawiązać prawdziwą i żywotną więź z Nim, naszym Panem i Bogiem, tak abyśmy mogli odpowiedzieć w modlitwie na najistotniejsze pytanie: jak znaleźć Jezusa i jak się zachowywać w Jego przenikliwej i suwerennej obecności? – wskazał emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zaznaczył, że chodzi o znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy naprawdę szukamy Boga, a raczej – jakie miejsce zajmuje On w naszym życiu?

– Poczuliśmy potrzebę udania się na tę pielgrzymkę, która jest jak ćwiczenia duchowe, ponieważ żyjemy zanurzeni w świecie, który próbuje żyć bez Boga, podczas gdy my pragniemy spotkać Pana; przybyliśmy, aby naładować swoje akumulatory, abyśmy mogli lepiej żyć w Jego Obecności i abyśmy mogli świadczyć o promieniowaniu Prawdy i Miłosierdzia Bożego – powiedział były prefekt.

40. rocznica objawień w Medjugorie EPA/FEHIM DEMIR

Wezwanie Chrystusa

Zwrócił uwagę, że dziś „Chrystus Pan wzywa nas do spojrzenia w górę”, gdyż – jak podkreślił – „naprawdę ważne jest, aby przypominać współczesnym zjadaczom chleba, że jemy po to, aby żyć, a nie żyjemy po to, aby jeść”. – Jezus, który zna ludzkie serce, chce odpowiedzieć na nasze najgłębsze pragnienia, na nasze najważniejsze dążenia, na ten głód Miłości i to pragnienie Absolutu, które nas dręczą – tłumaczył kaznodzieja.

Nawiązując do czytań mszalnych tego dnia zauważył, że Jezus widzi nasze lęki w obliczu pustki naszego istnienia pozostawionego samemu sobie, „bez Dobrego Pasterza prowadzącego nas i wprowadzającego nas do swojej świętej ziemi, jak mówi dzisiejszy Psalm”. Dlatego Pan zaprasza nas do przejścia „na drugi brzeg”. Jest to ważna symbolika: „przeprawić się na drugi brzeg” oznacza zrezygnować z łatwej drogi i iść drogą Bożą – mówił dalej kardynał. I dodał, że oznacza to coś więcej: uzdrowienie z wielkiej rany naszych czasów: obojętności religijnej, relatywizmu moralnego, indywidualizmu i egocentrycznego hedonizmu, co Benedykt XVI nazwał „wychodzeniem z siebie”.

A jedynym lekarstwem, które może nas wyleczyć z tej śmiertelnej choroby dla naszej duszy, jest Chleb Życia, czyli Najświętsza Eucharystia. Ojcowie greccy określali ją jako „lekarstwo życia”; a dzisiejszy Psalm mówi: „Chleb mocny dla nas, chorych” – tłumaczył główny celebrans. Wezwał do „odważnej pracy w dziele Bożym i szukania przede wszystkim Jego Królestwa”.

40. rocznica objawień w Medziugorie EPA/FEHIM DEMIR

>>> 40. rocznica objawień w Medziugorie [GALERIA]

„Zaufajmy Mu i bądźmy przekonani, że cała reszta, a więc Jego łaska i wieczne szczęście, będą nam dodane. Niech Matka Boża z Medziugoria nawróci nas i pomoże nam wykonywać dzieło Boże i niech błogosławi nam wszystkim” – zakończył kard. Robert Sarah swą homilię. Po mszy odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Program tegorocznego Mladifestu, w odróżnieniu od zeszłorocznego, składa się z wydarzeń przed- i popołudniowych (modlitwa, śpiew z udziałem międzynarodowej orkiestry i chóru, katecheza, świadectwa) oraz wieczornych (różaniec, Eucharystia, adoracja, modlitwy ze świecami i przed krzyżem, przedstawienie filmowe, przygotowane przez wspólnotę Cenacolo [Wieczernik]).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze