kolonia las

MEiN: kuratorzy zatwierdzili ponad 23 tys. wyjazdów i półkolonii

Kuratorzy zatwierdzili ponad 23 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie skorzysta z nich ok. 965 tys. uczniów – poinformował resort edukacji.

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Wcześniejsza organizacja

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.

Kurator oświaty umieszcza w bazie wypoczynku do publicznej wiadomości tylko takie zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży, który nie jest zamieszczony w bazie wypoczynku, jest organizowany nielegalnie.

>>> Blisko 2 tys. dzieci z Ukrainy weźmie udział w Wakacyjnej Akcji Caritas

Z danych z bazy wypoczynku wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili w te wakacje 23 134 zgłoszenia. Dalszych 225 zgłoszeń czeka na zatwierdzenie. 549 zgłoszeń zostało przekazanych do korekty. Liczba uczestników wypoczynków organizowanego w kraju wynosi ponad 566,1 tys., na półkoloniach – blisko 360,8 tys., za granicą – blisko 38,2 tys.

fot. unsplash

Nie tylko w Polsce

Wypoczynek zagraniczny organizowany jest w Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Chorwacji, Malcie, Bułgarii, Niemczech, Francji, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Węgrzech, Hiszpanii, Cyprze, Grecji, Irlandii i w Albanii. 23 czerwca, w przeddzień rozpoczęcia wakacji, do bazy wpisanych było ponad 18,7 tys. zgłoszeń wypoczynku. MEiN podało, że liczba uczestników wypoczynków wynosi ponad 632,7 tys.

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid – zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.

>>> Przygotowani przez harcerstwo 

Zgoda z kuratorium

W przypadku występowania nieprawidłowości, już na etapie przygotowywania wypoczynku rodzic powinien zwrócić się do organizatora wypoczynku i domagać się ich likwidacji, powołując się na przepisy rozporządzenia. Może również zasięgnąć opinii lub porady kuratora oświaty, a nawet zgłosić konkretne zastrzeżenia. Kurator oświaty, weryfikując zgłoszenie wypoczynku przez organizatora, sprawdza jego poprawność, w tym może zwrócić szczególną uwagę na informacje przekazane przez rodzica. Ponadto każdy rodzic lub zainteresowana osoba może sprawdzić, czy wypoczynek, w którym uczestniczy jego dziecko, został zgłoszony w publicznej bazie, co stanowi gwarancję właściwego zorganizowania wypoczynku.

Również w czasie realizacji wypoczynku każdą ewentualną nieprawidłowość należy zgłaszać do kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku lub odpowiednio do służb sanitarno-epidemiologicznych, straży pożarnej i do innych służb porządkowych.

Nadzór nad wypoczynkiem organizowanym w kraju sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. Nadzór nad organizacją wypoczynku za granicą sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze