Meksyk: uratowano 300 migrantów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trzystu migrantów z Ameryki Środkowej skrywających się w przyczepach dwóch ciężarówek, które zostały zatrzymane w dwóch stanach położonych nad Zatoką Meksykańską, zostało uratowanych – podał w oświadczeniu w sobotę Narodowy Instytut ds. Imigracji.

Dwie ciężarówki zostały zatrzymane o świcie w stanie Tamaulipas, w punkcie kontrolnym graniczącym z Teksasem. Przemyt ludzi został wykryty dzięki skanerom: 198 migrantów z Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru ukrywało się w przyczepach, w których nie było odpowiedniej wentylacji, żywności i wody, a poruszanie się było uniemożliwione.

„Podróżowali w opłakanych warunkach” – można przeczytać oświadczeniu służb. Trzy osoby zostały aresztowane, postawiono im zarzut handlu ludźmi.

Zdjęcie: fot. Jose Martinez, PAP/EPA

W odrębnym oświadczeniu wydanym przez miejscowe władze opisano podobną sytuację, która miała miejsce w piątek po południu w stanie Veracruz – znaleziono tam ciężarówkę przewożącą 102 osoby pochodzące z Ameryki Środkowej. Wszyscy „wykazywali oznaki odwodnienia i podduszenia”, a ich życie było zagrożone. Wśród migrantów było wiele dzieci.

Również w sobotę meksykańska marynarka wojenna poinformowała, że straż przybrzeżna uratowała siedmiu Kubańczyków z prowizorycznej tratwy, która dryfowała w piątek w odległości ok. 240 km na północny wschód od półwyspu Jukatan. Tratwa zbudowana była plastiku i pianki przymocowanych do drewnianych bali; wyposażona była w prowizoryczny żagiel. Uratowani Kubańczycy są w dobrym stanie zdrowia.

Meksyk: uratowano 300 migrantów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze