Metropolita wrocławski: jeśli nauka w szkołach zostanie zawieszona, należy odwołać uroczystości komunijne
Metropolita wrocławski abp Józef Kupny wydał dekret, w którym zaleca, by odwołać tegoroczne uroczystości pierwszej komunii w przypadku, gdy zawieszona będzie nauka w szkołach. Jeśli szkoły będą otwarte, o przebiegu uroczystości mają decydować rodzice w porozumieniu z proboszczem.
W dekrecie opublikowanym na stronie Archidiecezji Wrocławskiej arcybiskup Józef Kupny podkreślił, że decyzje o wspólnej uroczystości należy dostosować do trybu pracy szkół. „Jeśli nauka w szkołach zostanie zawieszona, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli nauka dla dzieci będzie odbywała się w szkołach, wtedy decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem” – wskazał.
>>> Michał Jóźwiak: Komunia święta na wynos, czyli o profanacjach w USA [KOMENTARZ]
Arcybiskup zaznaczył też, że każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie i nie może tu decydować głosowanie lub wola większości.
Pozostałe kwestie metropolita wrocławski pozostawia ocenie proboszczów parafii. Jak podkreślił, jest to spowodowane faktem, iż w tym momencie trudno jest przewidzieć jak będzie przebiegać rozwój trzeciej fali epidemii oraz jakie będą podejmowane decyzje przez władze państwowe.
„Proszę zatem, aby w porozumieniu z rodzicami oraz przestrzegając wszystkich rozporządzeń władz kościelnych i państwowych ustalać na szczeblu parafialnym najbardziej odpowiednie rozwiązania, które będzie można modyfikować wraz ze zmianami okoliczności wynikających z sytuacji epidemicznej. Z pewnością w tej kwestii będzie pomocne doświadczenie z ubiegłego roku” – czytamy w dekrecie.
Abp Kupny przedstawia w nim również propozycje, jak zorganizować tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne.
>>> Komisja liturgiczna Episkopatu: komunia na rękę nie jest profanacją
W parafiach, gdzie jest mała liczba dzieci, pierwsza komunia może odbyć się w wyznaczonych terminach przy zachowaniu limitu dotyczącego zgromadzeń. Dzieci, które bardzo obawiają się zakażenia, mogą przystąpić do sakramentu później.
>>> Pierwsza Komunia w Szpitalu Narodowym. Sakrament przyjął 68-latek
W przypadku, gdy w parafiach jest większa liczba dzieci arcybiskup zaleca rozważyć możliwość udzielenia pierwszej komunii w mniejszych grupach lub nawet pojedynczo (także w dni powszednie okresu wielkanocnego). Abp zaznaczył, że jest także możliwość przeniesienia uroczystości na inny termin po osłabnięciu trzeciej fali epidemii.
„Dopuszczalne są również inne roztropne i zgodne z prawem kanonicznym oraz prawem państwowym rozwiązania, które będą bardziej odpowiednie dla potrzeb duszpasterskich konkretnej parafii, szczególnie te wypracowane i już sprawdzone w ubiegłym roku” – dodał.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |