Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy między innymi o Matce Teresie z Kalkuty. „Urodzona 110 lat temu Matka Teresa stała się ikoną służby ubogim, chorym i bezdomnym, z którymi dzieliła codzienność. A jednak są i tacy, którzy podważają autentyczność jej postawy” – pisze Szymon Babuchowski. Andrzej Grajewski podejmuje za to temat „Solidarności”. „40 lat temu energia wyzwolona przez dziesiątki tysięcy ludzi stworzyła Solidarność, ruch, który zmienił Polskę i świat. Opowiadamy tamtą historię przez pryzmat ludzi, którzy ją tworzyli” – czytamy.

Idziemy

Co trzeba zrobić, aby powrót dzieci i młodzieży do szkół w czasie pandemii był bezpieczny dla nich i dla ich rodzin? Między innymi na to pytanie odpowiada prof. Andrzej Fal ze szpitala MSWiA w rozmowie z Ireną Świerdzewską opublikowaną w najnowszym wydaniu „Idziemy”. Przeczytamy też o tym, czym była dla Polaków „Solidarność” i jak ludzie dawnej „Solidarności” roztrwonili swój autorytet. Analizę przygotował Piotr Zaremba.

Niedziela

„Cały świat czeka na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. W tym wyścigu z czasem biorą udział zespoły badawcze. Obok trwa również inny wyścig. Bezpardonowa gra dotyczy tego, kto pierwszy otrzyma szczepionkę” – pisze Tomasz Musiał w najnowszej „Niedzieli”. Przeczytamy również komentarz do sytuacji za naszą wschodnią granicą. „Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie finał rewolucji w Mińsku, ale pewne już jest, że te protesty odmieniły białoruski naród. Przyszłość Aleksandra Łukaszenki jest wielkim znakiem zapytania, ale także coraz więcej powodów do niepokoju ma sam Władimir Putin” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Kościół w Polsce potrzebuje wizji proroczej. Takiej, która wyciągnie nas ze społecznego rozdwojenia i wskaże całemu narodowi drogę do twórczego poszukiwania nowych rozwiązań” – zauważa ks. Mirosław Tykfer w tekście „Polsce potrzebna jest awangarda katolicka”. O znaczeniu symboli pisze za to na łamach „Przewodnika Katolickiego” Monika Białkowska. „Na Krakowskim Przedmieściu co jakiś czas pojawiają się grupy manifestantów. Padają coraz mocniejsze słowa. Emocje sięgają zenitu. To dobry czas, żeby zatrzymać się i zapytać: o co właściwie toczy się spór?” – pyta retorycznie autorka.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy o tym, jak w praktyce wygląda w Kościele system zarządzania diecezjami oraz relacje między biskupami. „Czasami można odnieść wrażenie, że biskupi, zamiast tworzyć »kolegium następców apostołów«, czyli wspólnotę osób biorących na siebie brzemię współodpowiedzialności za Kościół, jak postanowił Sobór Watykański II, raczej tworzą coś w rodzaju mgławicy niezależnych od siebie monad bez okien, z których każda zda się zajęta swoimi sprawami, odpowiedzialna zasadniczo wyłącznie za siebie i praktycznie tylko przed samą sobą” – pisze Józef Majewski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze