Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Po przeczytaniu najnowszej encykliki Franciszka mój znajomy zgłosił się do domu pomocy społecznej, aby w dobie koronawirusa pomagać w opiece nad chorymi” – pisze Bogumił Łoziński. „Kiedy czytam encyklikę Fratelli tutti, nabieram przekonania, że jest ona związana właśnie z łaską chwili. Bóg przez Ojca Świętego mówi ludzkości, co jest najważniejsze w obecnym momencie. Dokument jest aktualny tu i teraz, odnosi się do istniejących problemów świata, np. pandemii. Jest wybitnie duszpasterski” – podkreśla dziennikarz „Gościa Niedzielnego”.
Idziemy
„Kościół katolicki jest bogatszy niż się wielu wydaje. Tworzą go nie tylko rzymskokatoliccy, ale także grekokatolicy, Ormianie, Koptowie, Maronici, Unici i wielu innych, którzy trwają w jedności z papieżem”. Charakteryzuje ich Irena Świerdzewska na łamach najnowszego wydania „Idziemy” w tekście „Katolicy: jedność w różnorodności”. „Czasem bliżej mi do żonatego księdza grekokatolickiego, maronity czy Kopta, niż do wykładowcy KUL, kwestionującego stanowisko episkopatu i postulującego zmianę nauczania Kościoła o homoseksualizmie” – wyznaje z kolei ks. Henryk Zieliński.
Niedziela
„W życiu społecznym nie ma wydarzeń, które powstały »z niczego«. To, co się dzieje dziś, ma swoje początki dużo wcześniej. Niektórzy analitycy wskazują, że obecne rebelie społeczne to ciąg dalszy przewrotów politycznych czy nawet rewolucji »przewalających się« przez świat, jeśli nie od paruset lat to na pewno przynajmniej od stu. Są tacy, którzy wpisują pochody i krzyki młodzieży polskiej w nurt rewolucji obyczajowej z 1968 r., kiedy to młodzi żądali niczym nieograniczonej swobody seksualnej. Ówczesne manifestacje miały, ale i dzisiejsze mają ten sam cel – zburzenie ówczesnego/aktualnego ładu polityczno-społecznego” – pisze Eugeniusz Sakowicz na łamach „Niedzieli”.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy o tym, jakie jest podejście młodych ludzi do Kościoła. „Młodzi, którzy jeszcze kilka lat temu siedzieli w ławkach na katechezie i szli do bierzmowania, dziś idą w marszach, domagając się wolności wyboru w kwestiach moralnych i odmawiając uznania autorytetu Kościoła. To bolesne, ale można to było przewidzieć” – zwraca uwagę Monika Białkowska. „Co wykrzyczała młodzież w niedawnych protestach ulicznych? Nie chodzi o najbardziej słyszalne i bulwersujące treści, bo te same się tłumaczą. Ważniejsze jest to, co usłyszeć należy między wierszami” – pisze z kolei Dariusz Piórkowski SJ.
Tygodnik Powszechny
Piotr Sikora w nowym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” zastanawia się, czy papież Franciszek wydając dokument motu proprio Authenticum charismatis nie kończy z rabanem w Kościele. „Typ dokumentu wskazuje, że jest to własna inicjatywa Franciszka. Dotyczy on zaś relacji między kościelnym autorytetem hierarchii a charyzmatycznymi ruchami, które chcą uzyskać trwałą formę w Kościele. (…) Dotychczas kanon 539 stwierdzał, że biskupi diecezjalni mogą na własnym terytorium ustanawiać rozmaite wspólnoty »po niezbędnej konsultacji Stolicy Apostolskiej«. Teraz będą mogli to robić po jej pisemnej zgodzie” – pisze dziennikarz. „Prawdopodobnie powodem decyzji papieża jest to, że w ostatnim czasie pojawia się w Kościele sporo ruchów i wspólnot rozpowszechniających dziwaczne, a często szkodliwe poglądy (np. w Polsce niektórzy głoszą, że komunia na rękę to profanacja). Franciszek uznał zapewne, że biskupi diecezjalni nie radzą sobie z tym problemem – pozwalając na działanie grupom, którym nie powinni byli pozwolić działać” – komentuje Piotr Sikora.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |