Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak pisze o panującej pandemii koronawirusa. W swoim tekście zwraca uwagę, że kiedy myślimy o klęskach „zsyłanych” przez Boga, to upatrujemy w nich kary za grzechy, ale zawsze grzechy innych, a nie nasze własne. „W wirtualnej przestrzeni pojawiły się tysiące diagnoz dotyczących przyczyn obecnej sytuacji, wśród których kara Boża jako przejaw gniewu Bożego zajmuje znaczącą pozycję. Retoryka zwolenników tej koncepcji pełna jest wskazań, co konkretnie Boga tak wyprowadziło z równowagi” – czytamy. „Gdy mówimy, że Stwórca się gniewa, zawsze myślimy, że na innych. A my to co, niewiniątka?” – pyta retorycznie publicysta.
Idziemy
O problemach i duszpasterskich szansach w sytuacji, którą obecnie przeżywamy opowiada abp Grzegorz Ryś w rozmowie z ks. Pawłem Kłysem. Ponadto w najnowszym numerze „Idziemy” ks. prof. Robert Skrzypczak w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim opowiada o tym, czy w religii powinniśmy szukać mocnych wrażeń i dlaczego Bóg wprowadza nas czasem w sytuacje po ludzku bez wyjścia.
Niedziela
„Doświadczenia z niemieckiej Bawarii i ze Szwajcarii pokazują, że wybory korespondencyjne są najbezpieczniejszą formą głosowania. Udało się je skutecznie przeprowadzić w czasie szalejącej pandemii” – pisze Artur Stelmasiak w „Niedzieli”. Justyna Kunikowska pisze z kolei, że „ograniczenia, których doświadczamy w związku z pandemią, stają się przyczyną szukania nowych rozwiązań również w życiu religijnym”.
Przewodnik Katolicki
„Powszechna kwarantanna nie zapobiega katastrofie, chociaż ratuje życie niektórym – takie wstępne wnioski wyciągnąć można z przykładu Szwecji, gdzie rząd nie ograniczył kontaktów w przestrzeni publicznej” – zauważa Jacek Borkowicz na łamach „Przewodnika Katolickiego”. Ojciec Kasper Kaproń OFM pisze z kolei o tym jak pandemia wpłynęła na finanse Kościoła. „Księża nie ukrywają, że okres Triduum Paschalnego i Wielkanocy, gdy ludzi w kościołach jest więcej i są bardziej ofiarni, to spory zastrzyk finansowy. Ich nieobecność mogła doprowadzić do tego, że parafie, które utrzymują się jedynie z ofiar, nie miały środków finansowych na opłacenie podstawowych rachunków” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Epidemia zwiększa skłonność do myślenia w kategoriach dobra i zła. Przekonani, że rząd to zło wcielone, możemy nie docenić tworzących się na nim rys. I przegapić szansę na odzyskanie demokracji” – przyznaje Michał Bilewicz na łamach najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego”. „Co robić w sytuacji, gdy biskup nadużywa władzy? Są świeccy, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce” – pisze o nich Jan Tomasz Rybicki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |