Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy między innymi o tym, czy jako katolicy powinniśmy czuć się w obowiązku, aby zaszczepić się przeciw Covid-19. „Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to, aby się samemu nie zarazić, ale też by wspomóc społeczeństwo w procesie powstrzymania epidemii, oczywiście w zakresie, który od nas zależy. W tym kontekście istnieje pewien rodzaj moralnego zobowiązania do podjęcia działań, które zatrzymają pandemię” – mówi w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim Piotr Kieniewicz MIC.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” również podejmuje temat szczepionek, akcentując jednak zupełnie inne aspekty tej sprawy. Redakcja zwraca przede wszystkim uwagę na kontrowersje wokół powstania szczepionki. „Prawdę o powstaniu szczepionki przeciw COVID-19, o związanym z nią ryzyku i bezpieczeństwie oraz co ma ona wspólnego z liniami komórkowymi pochodzącymi z aborcji” – ujawnia prof. Andrzej Kochański w rozmowie z Moniką Odrobińską.

Niedziela

Tomasz Musiał zaskakuje w najnowszym wydaniu „Niedzieli”  tezą, że w Kościele niewiele mówi się o sprawie kardynała Pella. „Odnoszę wrażenie, że w świecie i w Kościele zbyt mało mówi się o sprawie kard. Pella – o jego niesłusznym oskarżeniu, skazaniu przez sądy niższej instancji i wreszcie o ostatecznym uniewinnieniu przez australijski Sąd Najwyższy” – uważa autor. Tymczasem przez kilka miesięcy o sytuacji związanej z hierarchą pisały chyba wszystkie media. To dość zaskakująca obserwacja, ale prawda jest taka, że losy kard. Georga Pella powinny być przestrogą dla wszystkich, którzy zbyt pochopnie uznają oskarżenia o pedofilię za wiarygodne i przesądzające o winie.

Przewodnik Katolicki

„Może zastanawiać, dlaczego to najubożsi Argentyńczycy najbardziej sprzeciwiają się aborcji. Nie przez przypadek jednak papież Franciszek proponuje nowy model globalnej odbudowy kultury życia, czerpiąc z mądrości latynoskich peryferii” – zauważa na łamach „Przewodnika Katolickiego” o. Kasper Kaproń OFM. „Właśnie dowiedziałem się, że w Tanzanii brakuje miejsc w seminariach, dlatego musiało powstać nowe wyższe seminarium duchowne. Ale ten boom trwa nie tylko tam: prawdziwa wiosna powołań trwa na całym kontynencie” – pisze z kolei Tomasz Królak, wiceprezes KAI.

Tygodnik Powszechny

„Pandemia postawiła nam przed oczami podstawowe zasady i wartości. Że styl życia jest kluczowy dla odporności. Że dewastacja środowiska jest zabójcza dla człowieka” – mówi na łamach „Tygodnika Powszechnego” w rozmowie z Maciejem Mullerem prof. Wojciech Szczeklik, anestezjolog. „Wymówienie »Tygodnikowi« umowy o najmie pomieszczeń ofiarowanych mu jeszcze przez arcybiskupa Sapiehę poruszyło opinię publiczną. A my, nasz zespół? Jak co tydzień, zabraliśmy się do przygotowywania kolejnego numeru” – komentuje głośną sprawę ks. Adam Boniecki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze