Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
Na okładce najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” Benedykt XVI. Ks. Adam Pawlaszczyk rozmawia z biografem papieża seniora o jego najnowszej książce. „W najnowszej biografii Benedykta XVI Peter Seewald napisał: »Gdy był sam, wydawało mu się niekiedy, że narasta w nim uczucie smutku. Nie było to załamanie. Także nie lęk. A zwłaszcza nie troska, że traci swą wewnętrzną, daną przez Boga wolność. Po prostu zbyt często pojawiał się niepokój. Także w jego Kościele. Żadnemu katolikowi nie przyszłoby jednak na myśl, że wspólnota Chrystusowa może być cała czysta – sama pszenica, bez chwastów. (…) O sobie samym wiedział, że wielu obserwatorów nigdy nie zdoła zadowolić«” – pisze w edytorialu redaktor naczelny tygodnika.
Idziemy
O trwającej posłudze misjonarzy miłosierdzia i o roli miłosierdzia w Roku Rodziny opowiada w nowym numerze „Idziemy” ks. dr Robert Wielądek, misjonarz miłosierdzia. Ponadto ks. Dariusz Kowalczyk SJ w swoim stylu odnosi się do kwestii homoseksualizmu. „W homoherezji nie chodzi tylko o poluzowanie etyki seksualnej aby ludziom zrobić dobrze, ale o uderzenie w podstawy biblijnej nauki o człowieku i w sakramentalność Kościoła” – czytamy.
Niedziela
„Piętrzące się wokół nas problemy stanowią dla współczesnej cywilizacji nie lada wyzwanie, być może jedno z największych w dziejach świata. Coraz więcej ludzi, nawet tych dalekich od wiary i Kościoła, stwierdza, że z tym światem jest coś nie tak” – pisze w „Niedzieli” Bogdan Kędziora. Z kolei o nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny. „W 1974 r. zostałam skierowana przez matkę generalną do domu zakonnego przy ul. Poleskiej w Białymstoku. Miałam opiekować się ks. Michałem Sopoćką, który był wtedy kapelanem naszej kaplicy i mieszkał w naszym domu. Miał już 86 lat i był bardzo schorowany” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
„Obecne czasy wydają się mroczne, czujemy się zagubieni w obliczu otaczających nas zła i przemocy, w obliczu cierpienia własnego i tylu ludzi wokół. Czy jest jeszcze w nich miejsce na nadzieję?” – zastanawia się w „Przewodniku Katolickim” ks. Artur Stopka. Przeczytamy również o „alarmie dla Kościoła”. „Z badań wynikają trzy wnioski. Po pierwsze, młodzi mają wobec Kościoła duże wymagania. Po drugie, młode kobiety różnią się od swoich mam i babć – nie są to już matki Polki. Po trzecie, na wojnie z »lewactwem« najbardziej traci… Kościół” – pisze Małgorzata Bilska.
Tygodnik Powszechny
W edytorialu do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki pisze o tym, jak reformować Kościół. „Historia Kościoła to historia kolejnych kryzysów i przeróżnych reform” – pisze redaktor senior. „Wiele reform Kościoła było inspirowanych dobrym rozeznaniem niszczącego Kościół zła i dążeniem do jego usunięcia. Niestety, dalsze ciągi kończyły się sporami, wewnętrznymi wojnami i rozłamem” – dodaje. Artur Sporniak podejmuje z kolei temat kar, które Watykan nałożył na abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Edwarda Janiaka. „Rzuca się w oczy symboliczny wymiar kary, niewspółmiernej do zarzucanych hierarchom zaniedbań, oraz lakoniczność komunikatów. Nie wiemy, jakie konkretnie przestępstwa zostały hierarchom udowodnione. Trzeba się tego domyślać z wysuwanych wobec nich publicznych oskarżeń” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |