Sanktuarium w Łagiewnikach, fot. Marcin Mazur/Episkopat.pl/flickr.com/EpiskopatNews (CC BY-NC-SA 2.0)

Łagiewniki: jak brzmi hasło tegorocznego Święta Miłosierdzia?

Co roku w Święto Miłosierdzia do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywało około 100 tys. pielgrzymów. W tym roku zgodnie z obowiązującym obostrzeniami pandemicznymi łagiewnicka bazylika pomieści około 150 osób, więc wierni będą mogli uczestniczyć w obchodach pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei” w większości za pomocą transmisji telewizyjnych czy internetowych.

W najbliższą sobotę, 10 kwietnia o godz. 20:00 w TVP3 w paśmie ogólnopolskim będzie transmitowana Droga Miłosierdzia (część II) z łagiewnickiej bazyliki. W niedzielę o 10:00 w TVP1 będzie można natomiast uczestniczyć we mszy św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Podczas jej trwania abp Jędraszewski poświęci kolejne „Dzwony nadziei”, tym razem dla wysp Samoa i Tonga, aby przypominały orędzie miłosierdzia, przekazane światu przez św. Siostrę Faustynę. Tradycyjnie w niedzielę rano w TVP1 będzie także transmitowana Eucharystia z kaplicy llasztornej. Szczegółowy porządek nabożeństw w Święto Miłosierdzia można odnaleźć na stronie www.milosierdzie.pl.

>>> Bp Szlachetka: przyjmując Boże miłosierdzie stajemy się zdolni do dawania siebie innym

Wszystkie msze święte i nabożeństwa z bazyliki będą transmitowane przez Telewizję Miłosierdzie na wyżej wymienionej stronie internetowej oraz na YouTubie. O godz. 15:00 w TVP3 przewidziano transmisję Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Jak wskazuje rzeczniczka łagiewnickiego sanktuarium, Małgorzata Pabis, podczas nabożeństw w środku bazyliki Bożego Miłosierdzia będą w większości osoby, które realizować będą poszczególne zadania, np. chóry czy asysty. – Mamy jednak przygotowane telebimy, jak i wyznaczone miejsca, jeśli ktoś chciałby, spełniając wszystkie przewidziane wymogi sanitarne, w tym zakrywanie twarzy maseczką i zachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego, wziąć udział w modlitwach na zewnątrz. Niemniej, z racji aktualnej bardzo trudnej sytuacji pandemicznej, zachęcamy jednak wszystkich bardziej do duchowej łączności z nami poprzez transmisje telewizyjne czy radiowe – podkreśla.

>>> Abp Jędraszewski: mamy uznać Boga nad nami. Mamy dostrzec Jego miłosierdzie

fot. EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Tegorocznemu Świętu Miłosierdzia będzie przewodzić hasło „Miłosierdzie źródłem nadziei”. – To obecnie bardzo ważne słowa dla wszystkich. Wiele osób z powodu pandemii choruje, cierpi czy straciło bliskich. Właśnie im Jezus powiedział, że w najtrudniejszych sytuacjach wsparciem jest Boże miłosierdzie. Powtórzył to także św. Jan Paweł II, który powiedział, że tylko w miłości miłosiernej Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście. Mamy więc nadzieję, że najbliższa niedziela stanie się dla wszystkich źródłem nadziei, wypływającej z Bożego miłosierdzia – tłumaczy Pabis.

Święto Miłosierdzia jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W 1985 r. do kalendarza liturgicznego archidiecezji krakowskiej wpisał go kard. Franciszek Macharski. Natomiast po kanonizacji s. Faustyny, 30 kwietnia 2000 r., Jan Paweł II ogłosił to święto jako obowiązujące w całym kościele.

>>> Bp Piotr Libera: na ikonie „Jezu ufam Tobie” widać, że miłosierdzie stało się Ciałem [ROZMOWA]

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”. Po raz pierwszy Niedziela Bożego Miłosierdzia obchodzona była 22 kwietnia 2001 r.

Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach przybywa corocznie około 2,5 miliona pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze