Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” ks. Krzysztof Ołdakowski SJ, kierownik sekcji polskiej Radia Watykańskiego, w rozmowie z Beatą Zajączkowską mówi o kondycji współczesnego dziennikarstwa o oraz specyfice i znaczeniu mediów watykańskich. Przeczytamy również o nowości na polskim rynku wydawniczym, czyli o książce „Sakramenty” abp. Fultona Sheena. „Jest to swoisty przewodnik po sakramentach Kościoła. Sługa Boży wyjaśnia sens każdego z nich. Robi to w sposób prosty, dowcipny, a jednocześnie nadzwyczaj głęboki. Trafne porównania i anegdoty potrafią przebić mur rutyny i przekonania, że się wszystko o sakramentach wie” – czytamy.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” w najnowszym wydaniu poświęca sporo miejsca tematowi wychowania. Jaki jest dobry plan na ukształtowanie dziecka? I gdzie szukać pocieszenia, kiedy oczekiwania mijają się z rzeczywistością? „Kiedy doświadczam trudności w macierzyństwie, rodzicielstwie, lubię porozmawiać z rodzicami, którzy mają szerszą perspektywę, wychowują dzieci kilka lat starsze od naszych. Oni mogą powiedzieć: „Wiesz, nie zawsze tak będzie”, nie zawsze po twoim maluchu trzeba będzie sprzątać zabawki, a nastolatek nie zawsze będzie się buntował. Bardzo cenne są też rozmowy z rodzicami dorosłych dzieci, które wybrały wiarę. To daje nadzieję, że także my z mężem będziemy potrafili przekazać wiarę naszym dzieciom” – pisze Magdalena Guziak-Nowak.

Niedziela

„Ojciec Pio to dla wielu z nas wyjątkowy święty. Prorok, stygmatyk, mistyk, wręcz cudotwórca. Moi włoscy przyjaciele dodają, że również niezwykle skuteczny. Fascynuje mnie ta skuteczność Padre Pio. Czy jest ona nieodłączną częścią świętości? Jest jednocześnie metafizyczna i nowoczesna” – pisze ks. Jarosław Grabowski w „Niedzieli”. „Kościół od zawsze z rezerwą, a niekiedy nawet podejrzliwie, podchodzi do nadzwyczajnych wydarzeń i znaków. Chodzi o rozeznanie czy to sprawa Boska czy ludzka. Tak było w przypadku stygmatów Ojca Pio” – przypomina z kolei br. Maciej Zinkiewicz, kapucyn.

Przewodnik Katolicki

Tematem tygodnia w „Przewodniku Katolickim” są media i ich rola we współczesnym świecie. Pułapki, jakie są zastawiane na odbiorców analizuje Rafał Cekiera. „Współczesne media dostarczają nam bogatej wiedzy o świecie – zdanie to wydaje się oczywistością. A jednak to iluzja. Z różnych powodów popularne media nie są zainteresowane informowaniem o tym, co dzieje się w różnych miejscach świata. Przez lata istniało przekonanie – choćby w stosunku do Auschwitz – że gdyby tylko ludzie wiedzieli, gdyby mogli zobaczyć, co się tam dzieje, to na pewno by reagowali, to by na to nie pozwolili. Dziś możemy wiedzieć i widzieć, ale nie lubimy psuć sobie nastroju oglądaniem różnych dramatów. Przeciwnie – czasem te docierające do nas informacje są inspiracją do agresywnego zamykania się na cierpiących ludzi. Coraz większy zasób dostępnej wiedzy o świecie wcale nie spowodował, że chcemy bardziej o ten świat dbać” – pisze Cekiera.

Tygodnik Powszechny

„Mało prawdopodobne, by papież zarządzał odwrót ze ścieżki, na którą Kościół wszedł na Soborze. Ale jego niedawna wypowiedź na temat judaizmu faktycznie może niepokoić” – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” Paweł Rakowski SJ. „Prawo jednak nie daje życia, nie oferuje wypełnienia obietnicy, ponieważ nie jest w stanie jej urzeczywistnić” – powiedział papież podczas audiencji generalnej 11 sierpnia. Słowa te stały się zarzewiem sporu ze stroną żydowską. Więcej kontekstów tej sprawy przeczytać można w tekście „Na cóż więc prawo”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze