Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Nakładem Wydawnictwa Rafael ukazało się tłumaczenie „Dzienników więziennych” kard. Georga Pella. „Brudna, jarmarczna opowieść napisana przez upadły wymiar sprawiedliwości przyczyniła się do powstania niezwykłego traktatu o człowieku, chrześcijaństwie i sekularyzmie. I o wielu kłamstwach na temat Kościoła, które pojawiając się w przestrzeni publicznej, świadomie i celowo niszczą jego wizerunek” – pisze o sprawie uniewinnionego kardynała ks. Adam Pawlaszczyk.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” swoją okładką nawiązuje do kolejnego Dnia Papieskiego, które obchodzimy w tym roku 10 października. „Osoba to, zdaniem Jana Pawła II, ktoś wezwany do miłości. Ponieważ jesteśmy osobami, wzajemne składanie się w darze i rzetelna troska o dobro wspólne, tworzy prawdziwie ludzkie rodziny i społeczeństwa” – pisze o. Jacek Salij OP. Przeczytamy również komentarz dotyczący Drogi Synodalnej w Niemczech i zbliżającego się synodu o synodalności. „Coraz mocniejsza jest krytyka Drogi Synodalnej oraz prezentowane są alternatywne teksty pozostające w zgodzie z nauczaniem Kościoła” – zauważa w swoim felietonie Anna Meetschen.

Niedziela

W „Niedzieli” tematem numer jeden jest synod. „Jestem pewny, że synod to dobra okazja, byśmy sobie przypomnieli, iż wszyscy wierzący stanowią Kościół na mocy chrztu i bierzmowania. Duchowni, na mocy sakramentu święceń i sukcesji apostolskiej, strzegą depozytu wiary. Wierni świeccy zaś są aktywni w przekazywaniu objawienia Bożego przez odważne wyznawanie wiary, życie sakramentalne i pobożność. Im bardziej duchowni stają się „specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem”, a wierni świeccy – świadomymi wyznawcami Chrystusa, tym pełniej Kościół staje się miejscem spotkania ochrzczonych między sobą i jedności z Chrystusem” – pisze redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Jarosław Grabowski.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” rozmowa ks. Wojciecha Nowickiego z abp. Stanisławem Gądeckim na temat wizyty ad limina polskich biskupów oraz oczywiście o zbliżającym się Synodzie o Synodalności. „Ogłoszony przez papieża Franciszka synod przybiera zupełnie nową postać. Zasadnicza nowość polega na jego zakresie. Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak rozległą skalę. Zazwyczaj ograniczały się one do diecezji albo danego kraju. Były też – praktykowane w czasie pontyfikatu św. Jana Pawła II – synody kontynentalne. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat, a więc przekroczyć nawet poziom synodów kontynentalnych. Przypomina bardziej sobór powszechny w nowej formie” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” w tekście „Strefy wolne od Franciszka” Marta Zdzieborska pisze o amerykańskiej opozycji wobec Ojca Świętego. „Antypapieska opozycja w amerykańskim Kościele ma wpływowego sprzymierzeńca. To katolicka telewizja EWTN, która coraz bardziej działa papieżowi na nerwy” – czytamy. „Od początku pontyfikatu Franciszek drażnił amerykańskich konserwatystów wizją Kościoła opartego na obronie ubogich i imigrantów oraz otwartości na grupy do tej pory spychane na margines: rozwodników, środowiska LGBT, a nawet osoby niewierzące. Jak pisze na łamach serwisu „America” Mike Lewis, media katolickie bardzo szybko zaczęły wyciągać wypowiedzi Franciszka z kontekstu i interpretowały je jako afront wobec głęboko wierzących katolików” – pisze autorka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze