Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
W najnowszym numerze „Newsweeka” przeczytamy rozmowę z aktorką Mają Komorowską. Wywiad dotyczy sytuacji Kościoła w Polsce. „Patrzę na Kościół z wielkim smutkiem. Ale nie chcę go zostawiać. Usilnie staram się oddzielić wiarę od instytucji” – mówi aktorka Maja Komorowska. „Długo wahałam się, czy udzielać tego wywiadu. Nie mam dostatecznego zaufania do swojego zdania, pełno we mnie wątpliwości. Myślałam, że z wiekiem łatwiej mi je będzie rozstrzygać. Tymczasem wcale tak nie jest. To, co się dzieje dokoła – i tu blisko, i na świecie – nie tylko nie daje poczucia bezpieczeństwa, ale nie daje też przestrzeni na namysł. Sprawy tak galopują, że nie zdąża się zrozumieć ich istoty, poznać dalszego ciągu, a już są następne i następne. Jednocześnie wiem, że nie mogę unikać konfrontacji z tym, co dzieje się w Polsce od kilku lat” – czytamy.
Wprost
„Polska ma jeden z najniższych w UE wskaźnik zatrudnienia osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, choć pracodawcy mają ustawowy obowiązek zatrudniania co najmniej 6 proc. takich pracowników. Przykład powinien iść z góry, dlatego sprawdziliśmy, jak poszczególne ministerstwa wywiązują się z tego obowiązku. O poziom zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami zapytaliśmy też inne ważne urzędy i wybrane jednostki samorządowe”. Jaki był tego efekt? Pisze o tym Dariusz Grzędziński na łamach tygodnika „Wprost”.
Do Rzeczy
W tygodniku „Do Rzeczy” rozmowa na temat kwestii, które najczęściej pojawiają się na forum Parlamentu Europejskiego. „Niezależnie od bieżących kryzysów, dżumy, działań Putina nic tak nie absorbuje europosłów jak kwestie LGBT, aborcji czy homomałżeństw. To są ich stałe tematy, mogą o tym mówić nieustannie, co uwydatnia jednak dość szczególny stan umysłu – monoideologię, która osiągnęła poziom fanatyzmu. Rezolucja ma z jednej strony dać upust ich ideologicznej pasji, a z drugiej urządzić seans nienawiści wobec tych wszystkich „złych”, wśród których oczywiście przoduje Polska. LGBT to jest więc obecny priorytet Unii Europejskiej, popierany przez wszystkie główne siły polityczne w europarlamencie, włączając w to tzw. konserwatystów, czyli Europejską Partię Ludową – mówi prof. Ryszard Legutko w rozmowie z Wojciechem Golonką.
Polityka
Co psychiatra powiedziałby o polskich politykach? O tym pisze Ewa Wilk. „Dziś coraz łatwiej dojść do władzy ludziom odbiegającym od psychicznej równowagi. System polityczny konstruowany w Polsce od sześciu lat ścieli drogę dla rozmaitych osobliwości psychologicznych. Takie pojęcia, jak narcyzm, megalomania, zespół Delbrücka, towarzyszą opisom naszych rządzących coraz częściej” – czytamy.
Sieci
Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z prof. Adamem Glapińskim („Polska staje się potęgą gospodarczą”). Prezes Narodowego Banku Polskiego m.in. komentuje obecną sytuację Polski w kontekście pandemicznej rzeczywistości. „Moim zadaniem jako prezesa NBP było uspokojenie ludzi, że każdy chętny będzie mógł wyjąć swoje pieniądze z banku, że oszczędności są bezpieczne i pewne. I to się udało […]. W żadnym momencie gotówki nie zabrakło, dostarczaliśmy ją na bieżąco, choć problem pojawił się z dnia na dzień. Byliśmy na każdy możliwy kryzys dobrze przygotowani. Choć oczywiście nie przewidzieliśmy pandemii” – podkreśla.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |