fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W najnowszym numerze „Newsweeka” Tomasz Lis komentuje wywiad, którego udzielił Adam Michnik. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” podkreślał w nim, że odrzuca myślenie, w którym „nie ma miejsca na życzliwość do Kościoła katolickiego”. „Chyba żaden wywiad nie wzbudził w ostatnich miesiącach takiej burzy jak wielkosobotnia rozmowa z Michnikiem o Kościele w jego gazecie. Budzić takie namiętności to bezdyskusyjnie wielka rzecz. Ale formą większości polemik Michnik ma prawo być zażenowany, a treścią, dokładnie zaś niechęcią lub niezdolnością zrozumienia tego, co mówi, zasmucony” – czytamy.

Wprost

W tygodniku „Wprost” przeczytamy o tym, że koalicja rządowa puszcza w szwach. „W marcu było ciśnienie na usunięcie Zbigniewa Ziobry z rządu, teraz Jarosław Kaczyński postanowił go pogonić do pracy. W stosunku do Jarosława Gowina prezes PiS nie zmienił zdania, a nawet po ostatnich głosowaniach w Sejmie zaostrzył swoją retorykę i utwierdził się w decyzji, że trzeba się z nim rozstać” – mówi tygodnikowi polityk znający kuluary rozmów pomiędzy koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze „Do Rzeczy” Paweł Lisicki pisze o abdykacji Benedykta XVI. „Decyzja o abdykacji do dziś budzi pytania. Jedni dopatrują się w tym działania mrocznych sił, szantażu, spisku. Są nawet tacy katoliccy publicyści, którzy po prostu, mimo upływu lat, nie przyjmują abdykacji do wiadomości i uparcie podtrzymują, że to Benedykt pozostaje papieżem” – zauważa redaktor naczelny tygodnika.

Polityka

„System ochrony zdrowia poległ w starciu z wirusem. Brakuje wszystkiego, najbardziej strategii” – pisze Agnieszka Sowa w „Polityce”. „Od kilku tygodni Polska jest na szóstym miejscu na świecie w bezwzględnej liczbie covidowych śmierci za tak wielkimi i ludnymi krajami, jak Brazylia, USA, Meksyk, Włochy i Rosja (dane opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego prowadzących portal Our World in Data). Nawet gdy liczba zakażeń malała w styczniu i lutym, zgonów mieliśmy po kilkaset dziennie. Przodujemy też w liczbie tzw. nadmiarowych zgonów. Czyli takich, które zgodnie ze statystyką nie powinny się wydarzyć. W zeszłym roku było ich 90 tys.” – czytamy.

Sieci

Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który wyjaśnia, na jakim etapie pandemii jesteśmy i kiedy będziemy mogli normalnie żyć. Tłumaczy m.in. skuteczność lockdownu, szczepionek i jak wygląda sprawa wzbudzającej tyle kontrowersji amantadyny. Podczas rozmowy „Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze” z Jackiem i Michałem Karnowskimi minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. „Nie chcę powiedzieć, że nigdy nie wrócimy do stylu życia sprzed pandemii. Na pewno jednak będziemy żyli w atmosferze większego zagrożenia […]. Miejmy nadzieję, że uda nam się sprowadzić zagrożenie do poziomu, który prezentuje grypa” – mówi minister Niedzielski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze