fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W edytorialu do najnowszego numeru „Newsweeka” Tomasz Lis komentuje powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. „Może nie na białym koniu, z którego niedawno tyle się śmiano, ale Donald Tusk wjechał na scenę z imperatorskim impetem. Do podboju, pokonania wroga i tryumfu jeszcze bardzo daleko, ale początek był brawurowy, wręcz piorunujący. Już na początku biegu, jak w maratonie, narzucił tempo, rytm i styl” – pisze redaktor naczelny tygodnika.

Wprost

„Podczas wyboru Donalda Tuska na pełniącego stanowisko szefa Platformy Obywatelskiej, na sali wypełnionej politykami PO, zapanował entuzjazm. Tylko kilku polityków miało marsowe miny, wśród nich Rafał Trzaskowski i Sławomir Nitras” – zauważa Joanna Miziołek. „Prezydent Warszawy nic nie ugrał na rozmowach z Donaldem Tuskiem. Domagał się wyborów wewnętrznych w partii, ale nie był w stanie do nich doprowadzić, bo przeciw nim, był nie tylko były premier ale i większość zarządu Platformy Obywatelskiej. Wszystko wskazuje na to, że Donald Tusk będzie pełniącym obowiązki szefa PO, aż do końca obecnej kadencji czyli do 2023 roku. A ten moment zbiegnie się z wyborami parlamentarnymi. Rafał Trzaskowski został jedynie ze stanowiskiem wiceprzewodniczącego partii” – zauważa.

Do Rzeczy

W najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy” rozmowa z Krzysztofem Bosakiem. „Jesteśmy przede wszystkim przeciwnikami absurdalnych wydatków na różne rządowe projekty, często niemające nic wspólnego z interesem obywateli, a wiele wspólnego z widzimisię polityków. Projekty, które niejednokrotnie trwają latami i nie przynoszą absolutnie żadnych rezultatów, ale prowadzą do przetrawienia publicznych pieniędzy. Uważamy, że trzeba w większym stopniu postawić na gospodarność w sektorze publicznym i w ten sposób osiągnąć oszczędności, które są niezbędne” – mówi poseł Konfederacji.

Polityka

„Wypuścimy zwierzęta hodowlane z klatek? Wszystko wskazuje na to, że tak! Komisja Europejska zobowiązała się do pracy nad zakazem chowu klatkowego, tak by nowe prawo było gotowe do końca 2023 r., a jego wdrożenie w całej Unii nastąpiło w 2027 r. Już za 5 lat zatem ponad 300 mln zwierząt (m.in. kur, cieląt, królików, gęsi) przestanie spędzać swoje krótkie życie w przymusowym zamknięciu” – czytamy w „Polityce”. „Zwierzęta zabijamy na masową skalę, bo tylko wtedy mięso może być tak tanie. Przy okazji pojawiają się miliony ton odpadów: krwi, przeterminowanego mięsa, piór, wnętrzności. I kłopot, co z nimi robić” – pisze Agnieszka Sowa.

Sieci

Co oznacza dla Zjednoczonej Prawicy powrót Donalda Tuska do rodzimej polityki? – Kolejne zwycięstwa są całkowicie możliwe. Wszystko zależy od naszego obozu, jego jedności, uznawania przywództwa w Zjednoczonej Prawicy Jarosława Kaczyńskiego, pokory, pracowitości. A nie znam innego człowieka, który by nas tak mocno mobilizował jak Donald Tusk – komentuje Adam Bielan, lider Partii Republikańskiej na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze