fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

„W kampanii Andrzeja Dudy nie ma emocji sprzed pięciu lat ani opowieści, która mogłaby porwać wyborców. Jakby jego sztabowcy pogodzili się z porażką” – uważa Renata Grochal. To kontrowersyjna teza, bo w zdecydowanej większości sondaży Andrzej Duda prowadzi i wciąż ma największe szanse na wygraną. W „Newsweeku” przeczytamy również o tym, jaka czeka nas przyszłość w związku z pandemią koronawirusa. „Większość ekspertów przewiduje, że koronawirus nie zniknie latem i jesienią czeka nas druga fala epidemii. Teraz badają, w kogo najmocniej uderzy” – pisze Dorota Romanowska.

Wprost

Agaton Koziński porusza w najnowszym numerze internetowego tygodnika „Wprost” temat wzrostu religijności. Publicysta uważa, że epidemia spowodowała ożywienie wiary i nawrócenia. „W naszym kraju fakt, że wiele osób chce uczestniczyć w mszach świętych, nie dziwi. Ale pandemia przyniosła także ożywienie w życiu religijnym w innych państwach. Tak duże, że pojawiły się już komentarze mówiące o mini-renesansie religijnym” – czytamy. Aby właściwie spojrzeć na tę kwestię konieczny jest chyba jednak szerszy kontekst, a ten jest nieubłagany. Polacy coraz bardziej się sekularyzują i wszystko wskazuje, że pandemia tylko przyspieszy ten proces. W ostatnich latach liczba osób, które deklarują regularne praktykowanie swojej wiary spadła z 60% do 47%.

Do Rzeczy

W najnowszym wydaniu „Do Rzeczy” tematem numer jeden jest kampania prezydencka i ewentualna prezydentura Rafała Trzaskowskiego. „Sondaże wskazują na bardzo wyrównane szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z Andrzejem Dudą. Czas więc spróbować wyobrazić sobie, jak ewentualne objęcie przez Rafała Trzaskowskiego roli prezydenta RP może zmienić polską politykę” – pisze Piotr Semka w artykule „Eurożołnierz w Belwederze?”.

Polityka

Co z Hongkonkiem? – pyta redakcja „Polityki”. Temat w ostatnim czasie przycichł, a tymczasem decyzje podejmowane są tam niezwykle dynamicznie. „Los Hongkongu zdaje się przesądzony. Chyba kończy karierę wolnorynkowej bramy do Państwa Środka i centrum finansowo-prawno-doradczego o globalnym znaczeniu; przynajmniej w dotychczasowym kształcie. ChRL zaaplikowała częściowo autonomicznej metropolii nowe przepisy o bezpieczeństwie, z pominięciem lokalnego parlamentu i w nadziei, że m.in. wprowadzenie chińskich służb do miasta stłamsi buntownicze nastroje wielu z ponad 7 mln mieszkańców. Celem jest przyspieszenie przejmowania kontroli nad byłą kolonią brytyjską, w której demokratyczna wolność – sądów, słowa, pluralizm polityczny – w teorii powinna obowiązywać jeszcze przez prawie trzy dekady” – czytamy w „Polityce”.

Sieci

Konrad Kołodziejski w artykule „Kosmiczny wyścig” relacjonuje przeprowadzony 30 maja start rakiety Falcon 9, określając to wydarzenie jako powrót do kosmicznego wyścigu technologicznego. Dziennikarz pisze także o wnętrzu kapsuły Dragon, która 30 maja znalazła się na orbicie. „Kapsuła Dragon, w której astronauci dotarli do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, zupełnie nie przypominała siermiężnych sojuzów ani wcześniej używanych wahadłowców. Sterylnie białe wnętrze z kilkoma ekranami dotykowymi wyglądało jak scenografia z filmów science fiction” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze