promotorzykultu.pl

Posłuchaj głosu i kazań księdza Jerzego Popiełuszki

Nagrane kazania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki są dostępne na czterech płytach. Pierwsza wydana została w 2009 r., parę miesięcy przed beatyfikacją kapelana „Solidarności”.  Całe wydawnictwo to efekt pomysłów i pracy księdza prałata Zygmunta Malackiego, kolegi męczennika z lat seminarium, oraz Marka Kędziorka. 

Z panem Markiem rozmawiałem 6 czerwca, w 10. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego, męczennika za wiarę, obrońcy praw człowieka, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. To dobry czas i powód, by wrócić do jego słów i homilii. Wspomniany wcześniej ks. Malacki wiele lat temu zapragnął opublikować oryginalne nagrania z mszy świętych za ojczyznę odprawianych przez ks. Popiełuszkę. Chcąc promować to cenne duchowe dziedzictwo w całej Polsce zaangażował do tego zadania ludzi związanych z parafią św. Stanisława Kostki w Warszawie (której był proboszczem). Wiele z tych osób osobiście znało księdza Jerzego lub z nim współpracowało. 

fot. promotorzykultu.pl

Autorem tego historycznego i zarazem ewangelizacyjnego wydawnictwa jest Marek Kędziorek, który prowadzi studio nagrań i religijne wydawnictwo w Nadarzynie koło Warszawy. Ze stałej współpracy z parafią św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu (gdzie jest muzeum i gdzie pochowany jest ks. Jerzy) zrodził się pomysł, by nagrania, na których zachował się oryginalny głos ks. Jerzego, wydać w formie płyt. Po to, by mogły dotrzeć do szerszej publiczności i by powstało  opracowanie, któremu towarzyszy merytoryczna praca i techniczna rekonstrukcja. Pomysł ten wsparł ówczesny proboszcz parafii, a późniejszy kustosz muzeum ks. Zygmunt Malacki. – To był niezwykle zaangażowany kapłan – mówi w rozmowie z misyjne.pl Marek Kędziorek i przypomina, że kard. Kazimierz Nycz swego czasu nazwał ks. Malackiego „nieformalnym postulatorem procesu beatyfikacyjnego kapelana Solidarności”.

(fragment kazania z 27 listopada 1983 r.)

Przyjaciele ks. Jerzego  

Ksiądz Zygmunt i pan Marek skoncentrowali się na homiliach, dołączając do nich krótki, acz treściwy komentarz.  Autorami komentarzy są bliscy współpracownicy i przyjaciele ks. Jerzego. Udało się do nich dotrzeć właśnie dzięki księdzu Zygmuntowi. To Leon Łochowski (autor pieśni „Ojczyzno ma…”) oraz Katarzyna Soborak – kiedyś kierownik archiwum ks. Jerzego, a obecnie szefowa Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Jerzego Popiełuszki. Komentarze uzupełniają kazania, ale przynoszą też kontekst osobistych wspomnień o księdzu Jerzym. esencjonalne, krótkie. Delikatnie podkreślają treść homilii, a jednocześnie przybliżają jego osobę. To jego przyjaciele, więc robią to w sposób trafny i przemawiają – mówi autor wydawnictwa. Dodaje też, że wiele razy spotkał się z wyrazami uznania i wdzięczności autorom komentarzy za ich pracę. 

Polecamy też >>> Jurku, pomóż wybrać właściwą drogę… Taki był ks. Jerzy [REPORTAŻ]

Techniczna rekonstrukcja  

Pana Marka zapytałem o klucz doboru materiału (homilii), który znalazł się na płycie. Autor wydawnictwa odpowiada, że przy pracach nad gromadzeniem materiału najważniejszym zadaniem było uratowanie jak największej liczby homilii i to w jak najlepszych stanie. Wszystko po to, by na płycie znalazł się materiał, którego po prostu da się posłuchać. Tak, by nie męczył słuchacza i żeby był zrozumiały. Nagrania najczęściej pochodziły ze spontanicznych, domowych archiwów, dlatego ich jakość była bardzo różna – mówi Marek Kędziorek. Ludzie najczęściej przynosili kasety magnetofonowe. Ich przegranie na postać cyfrową nie zawsze ratowało sytuację. Pomocne okazało się wejście do studia dźwiękowego, bo pan Marek jest nie tylko wydawcą, ale też realizatorem dźwięku. Była to swoista praca rekonstrukcyjna – przyznaje. Wiele nieczytelnych fragmentów kazań ks. Popiełuszki, z pomocą nowoczesnej aparatury i po konsultacjach z fachowcami od dźwięku, choć mozolnie i z trudem, udało się jednak uratować!

fot. promotorzykultu.pl

Odnalezione kazanie  

Marek Kędziorek uzyskał też dostęp do archiwum, które znajduje się w Ośrodku Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Wydawało się, że znalazł już wszystko, co można było uratować. Po 16 kazaniach wydanych na 4 płytach nie było już takiego, które można byłoby wydać w całości w dobrej jakości. Jednak całkiem niedawno, kilka lat po nagraniu ostatniej płyty, w ręce pana Marka trafiło kazanie, które ks. Jerzy wygłosił w uroczystość Bożego Ciała. To nowy, uratowany materiał. Na tę chwilę to za mało materiału na wydanie go na płycie, więc trafił do Ośrodka jako dar, jako uzupełnienie archiwum. Ma już poprawioną jakość – mówi mi Marek Kędziorek. Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu gromadzi i archiwizuje pamiątki i dokumenty związane z księdzem Jerzym, także w formie cyfrowej. Te najbardziej atrakcyjne wizualnie są przekazane do Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. To głównie kasety, płyty, zdjęcia, inne pamiątki. Obie placówki działają oczywiście  przy warszawskiej pw. parafii św. Stanisława Kostki.  

Przeczytaj też >>> Kard. Nycz: świat potrzebuje świadków wiary takich jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Homiletyka ks. Popiełuszki  

Autor wydania wskazuje na nagrania, na które warto zwrócić szczególną uwagę. To pamiątka przekazana przez już śp. Hannę Królak – poetkę, która blisko współpracowała z ks. Jerzym. Kapelan „Solidarności” i kapelan ludzi pracy na każdej mszy za ojczyznę proponował chwilę na deklamację jej utworów. Jaki czas obejmują homilie? To okres od maja 1982 r. – pierwsze miesiące stanu wojennego i pierwsze msze za ojczyznę. Kazania na początku sporo miejsca poświęcały bieżącej sytuacji w Polsce, nawiązywały też do pomyślnych okresów w historii Polski, choćby do postaci Jana Kazimierza, Romualda Traugutta. Ks. Popiełuszko bardzo dobrze integrował temat patriotyzmu i wiary. Misją ks. Jerzego było prawidłowe rozumienie tych dwóch pojęć i postaw, a dziś bywają one sobie przeciwstawiane – mówi Marek Kędziorek – Ks. Jerzy potrafił sam oddał życie i za wiarą i za miłość ojczyzny – dodaje mój rozmówca. Autor wydania podkreśla, że homiletyka ks. Popiełuszki w dużej mierze opiera się na nauczaniu Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego.  

Relikwia ta jest naprawdę drogocenna, stanowi bowiem zapis głoszenia słowa Bożego do polskiej duszy w trudnym momencie komunistycznego zniewolenia. I to słowo Boże było i jest żywe. Cały czas ma moc przemieniania ludzkich serc i umysłów, uzdalniania do przebaczania oraz do tego, aby „zło dobrem zwyciężać”. (Marek Kędziorek)

obraz ks. Jerzego przy ołtarzu główny kościoła pw. św. Stanisława Kostki w W-wie, fot. Maciej Kluczka

Jak można dotrzeć do płyt? 

Są dostępne w wielu księgarniach katolickich w całym kraju. Ich promocja – jeszcze przed czasem pandemii – odbywała się głównie podczas wystaw o ks. Jerzym, z którymi pan Marek jeździł po parafiach na terenie całego kraju. To dzięki bezpośrednim kontaktom z wiernymi i ich wsparciu, panu Markowi udało się zabezpieczyć przyszłość całej akcji wydawniczej. Dzięki temu byliśmy w stanie wydać kolejne części – mówi i podkreśla, że czas epidemii postawił pod dużym znakiem zapytania ich dalszą działalność. Na stronie internetowej www.promotorzykultu.pl można zapoznać się z akcją „Podaruj komplet płyt przyjaciołom i znajomym”. Z kolei parafie mogą zaprosić „Promotorów kultu” do siebie, pan Marek organizuje wystawy przedstawiające historię duszpasterskiej służby ks. Jerzego chętnie udziela informacji, jak można pozyskać płyty z homiliami męczennika naszych czasów (informacje  również pod numerem telefonu: + 48 609 785 369).  

>>> Ksiądz Jerzy Popiełuszko – błogosławiony znany na całym świecie

Ksiądz Jerzy – jako błogosławiony Kościoła katolickiego – wstawia się za nami, przywołujemy go w naszych modlitwach. Został z nami nie „tylko” na zdjęciach i w książkach, nasze domowe i parafialne biblioteczki mogą też wzbogacić się o jego myśli i jego głos!  

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze