Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek Polska
„Czy kandydat opozycji jest w stanie przekonać wyborców dotychczasowych rywali, by pomogli mu pokonać Andrzeja Dudę? To najważniejsze pytanie po pierwszej turze wyborów” – uważa Aleksandra Pawlicka na łamach „Newsweeka”. Andrzej Poczobut pisze z kolei o sytuacji na Białorusi. „Kraj znalazł się w ślepym zaułku – mówi mi Swietłana z Grodna. Bunt przeciwko prezydentowi Łukaszence z internetu przeniósł się na ulice. Władza odpowiada przemocą” – czytamy.
Wprost
„Doskonale widzieliśmy pięć lat temu, jak wygląda kampania naszych głównych konkurentów, więc teraz nikt nie uważał, że te wybory wygrają się same” – mówi w rozmowie z „Wprost” poseł Radosław Fogiel, członek sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. „Politycy chcieliby nam po swojemu urządzać rzeczywistość, ale pewne procesy społeczne i tak zachodzą. Myślę, że tolerancja będzie rosła, wystarczy, że minie okres wyborczy” – mówi za to dr hab. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
Do Rzeczy
W najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy” zapowiedź cotygodniowych zapisków Wojciecha Cejrowskiego. „Antykomunista, publicysta, gawędziarz, satyryk, przedsiębiorca, niepoprawny politycznie katolik i znany podróżnik, który podbił serca milionów widzów i sprzedał ponad milion książek” – pisze o Wojciechu Cejrowskim Jacek Przybylski w artykule „Z Bosym przez wakacje”.
Polityka
„Opozycja i jej wyborcy stanęli przed ostatnią szansą udziału w prawdziwej grze. Albo pokażą siłę i polityczny zmysł, albo po raz kolejny przegrają. W wyborach prezydenta nie ma częściowych zwycięzców. Pierwszy bierze wszystko. Reszta – nic” – piszą w najnowszej „Polityce” Jerzy Baczyński i Mariusz Janicki. „Kościół czeka na wynik wyborów prezydenckich. Także dla niego erozja obozu władzy po ewentualnej przegranej Andrzeja Dudy byłaby radykalnym zwrotem akcji” – uważa z kolei Adam Szostkiewicz.
Sieci
Marcin Wikło w materiale „Długa droga do pałacu” opublikowanym na łamach „Sieci” podejmuje temat kampanii wyborczej urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Podsumowuje ważne incydenty tego okresu, m.in. spór o przekazanie 2 miliardów złotych na rzecz Telewizji Polskiej. „Chodzi o postawienie fałszywej alternatywy, że blisko 2 mld zł zapisane w ustawie rekompensacyjnej zamiast do mediów publicznych powinno trafić do chorych onkologicznie. I że życie tych chorych zależy od podpisu Andrzeja Dudy. Oczywiście (…) nie było technicznie takiej możliwości, bo pieniądze dla radia i telewizji to nie była gotówka, tylko obligacje, które do systemu ochrony zdrowia trafić po prostu nie mogły. W to już jednak mało kto chciał się zagłębiać” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |