fot. wikimedia/Red Cross Unit München-Nord

Międzynarodowy Przegląd Filmowy: „My, pokolenie JP2 – John Paul II in Polish cinematography”

Kolejna odsłona Międzynarodowego Przeglądu Filmowego „My, pokolenie JP2 – John Paul II in Polish cinematography” miała miejsce 18 grudnia 2023 roku w Buenos Aires w Argentynie i zbiegła się z uroczystością beatyfikacyjną kard. Eduardo Pironio w sanktuarium w Lujan, bliskiego przyjaciela św. Jana Pawła II.

Tym razem przegląd filmowy gościł w Santuario Nuestra Senora de la Medalla Milagrosa w archidiecezji La Plata – prowincja Buenos Aires. Licznie zgromadzona publiczność argentyńska obejrzała dziewięć filmów dokumentalnych, w których pokazana została postać św. Jana Pawła II. Uczestnikom przeglądu filmowego zaprezentowano między innymi telewizyjną wersję filmu „Apartament” w reżyserii Przemysława Häuser– Schöneich i nagradzany wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach film „Bono – one step from the holiness” w reżyserii Cezarego Grzesiuka.

Już na wstępie Ojciec Nestor Sestakauskas przywitał organizatorów wyrażając radość, że archidiecezja La Plata, a w szczególności jego wspólnota parafialna stała się uczestnikiem papieskiego wydarzenia. Po projekcji rozpoczęła się dyskusja panelowa z udziałem reżyserów prezentowanych filmów oraz ks. prof. Roberta Nęcka, kierownika Katedry Edukacji Medialnej z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i o. red. Waldemara Gonczaruka CSsr, a także przełożonego i ekonoma zakonnego o. Mariusza Jachyma Cssr. Widzowie mieli okazję osobiście poznać twórców i aktywnie wzięli udział w prowadzonej debacie. Ze strony widzów padały pytania dotyczące kulis powstania filmów, materiałów archiwalnych wykorzystanych do ich powstania, czy osobistych przeżyć ich twórców. Co ciekawe, zauważono konieczność promowania edukacji medialnej na przykładzie przypominania sylwetki polskiego papieża.

>>> Jan Paweł II o Bożym Narodzeniu: to wydarzenie centralne w dziejach ludzkości

Niewątpliwie podczas debaty stwierdzono, że wykorzystanie filmu i nowych mediów w edukacji medialnej stwarza całą plejadę przeróżnych możliwości – pedagogicznych i merytorycznych. Dzięki nim można wiele dobrych inicjatyw kreować i wdrażać w życie. Wymiar etyczny w tym procesie staje się wprost konieczny, gdyż zrujnowanie zaufania prowadzi prostą drogą do zamętu deprecjującego godność człowieka. W tym kontekście przegląd filmowy jest świetną okazją do edukowania wiernych w różnych częściach świata.  

W opinii Ojca Sestakauskasa, gospodarza wydarzenia; przegląd filmowy przerodził się w głębsze spotkanie, wyzwolił zdrowe reakcje i stał się okazją do wewnętrznej integracji wspólnoty parafialnej. Liczba oglądających przekroczyła najśmielsze wyobrażenie. Co ciekawe, młodzi klaskając na zakończenie wymieniali św. Jana Pawła II, a zaraz po nim Leo Messiego.

Po zakończeniu oficjalnej dyskusji panelowej jeszcze długo trwały nieformalne rozmowy widzów z twórcami, a następnie ucałowanie papieskich relikwii.

Międzynarodowy Przegląd Filmowy „My pokolenie JP2 – John Paul II in Polish cinematography objęty jest patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz Kardynała Stanisława Dziwisza.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze