Międzyreligijne świętowanie Zwiastowania Pańskiego – wspólna modlitwa chrześcijan i muzułmanów
25 marca w Kościele obchodzimy święto Zwiastowania Pańskiego. Co ciekawe, opis Zwiastowania znajdujemy nie tylko w Ewangelii, ale także w Koranie, w którym Maryja jako jedyna kobieta wymieniona jest z imienia – Jezus w islamie jest ważnym prorokiem. Idea wspólnego, chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania Pańskiego narodziła się w Libanie w 2007 roku, kiedy stowarzyszenie „Razem wokół Maryi, naszej Pani, zgromadziło na uroczystości po raz pierwszy chrześcijan i muzułmanów.
Od 2010 roku dzień 25 marca jest w Libanie dniem wolnym od pracy, od w 2018 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzona jest wspólnie przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii, a od 2019 roku także w Polsce. W czasie pandemii międzyreligijne świętowanie tego dnia przeniosło się do Internetu, ale od 2023 roku znowu chrześcijanie i muzułmanie gromadzą się i modlą w jezuickim Collegium Bobolanum w Warszawie. W tym roku ze względu na wypadający w dniu 25 marca Wielki Poniedziałek przeniesione zostało na poniedziałek 8 kwietnia.
Tegoroczne chrześcijańsko-muzułmańskie obchody uroczystości Zwiastowania Pańskiego odbyły się pod hasłem „Maryja, przyjaciółka Boga i człowieka.” Modlitwy i rozważania prowadzili: ze strony katolickiej bp Michał Janocha, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, ze strony prawosławnej – ks. Remigiusz Sosnowy z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, zaś ze strony muzułmańskiej – mufti Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej w RP.
Zgromadzonych powitał Zbigniew Kubacki SJ, jako gospodarz miejsca i przy okazji zaprosił na odbywającą się następnego dnia w Collegium Bobolanum konferencję zorganizowaną dla uczczenia 5-lecia dokumentu „O ludzkim braterstwie” podpisanego w Abu Zabi przez papieża Franciszka i Wielkiego Imama Al-Azharu, Ahmada at-Tajjiba.
Następnie w tematykę oraz przebieg spotkania wprowadził ks. Andrzej Tulej, delegat archidiecezji warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych, przedstawiciel organizatorów. Opowiedział o libańskich korzeniach chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania tej uroczystości.
W części modlitewnej chrześcijanie i muzułmanie najpierw prosili Boga o przebaczenie grzechów, potem ks. Sosnowy odśpiewał Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny i odczytano uroczyście fragment Ewangelii św. Łukasza o Zwiastowaniu (Łk 1,26-38), a następnie miała miejsce recytacja wersetów 142-152 z sury 3 Koranu, dotyczących tego samego wydarzenia.
>>> Franciszek: przez Zwiastowanie Bóg zmienił bieg historii świata
Krótkie homilie wygłosili kolejno bp Janocha, ks. Sosnowy i mufti Chadid. Bp Michał Janocha wyraził swój zachwyt faktem, że po latach konfliktów chrześcijański i muzułmański tekst o Zwiastowaniu czytane są razem. Podzielił się także wspomnieniem z wakacji w Turcji, gdzie uczestniczył we mszy w języku tureckim i usłyszał słowo ‘Allah’, które wcześniej kojarzył tylko ze świata islamu. Uderzyło go to, że chrześcijanie na Bliskim Wschodzie nazywają Boga tym samym słowem. Ks. Remigiusz Sosnowy wskazał na konieczność zwracania uwagi na potrzeby drugiego człowieka i widzenia w nim bliźniego. Mufti Youssef Chadid z kolei podkreślił pozycję, jaką w islamie zajmuje Maryja, dla której cześć oprócz postu, modlitwy i jałmużny łączy chrześcijan i muzułmanów. Jest ona najważniejszą kobietą w historii ludzkości, znaną ze swojej pobożności i oddaniu Bogu.
Po modlitwie zawierzenia, którą odmawiali przewodniczący liturgii w takim samym porządku, przy wtórze pieśni „Miłujcie się wzajemnie” zgromadzeni przekazali sobie znak pokoju i wymienili pozdrowienia.
Na zakończenie współprzewodnicząca Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów ze strony katolickiej, prof. Agata Skowron-Nalborczyk, wspominała, jak w Syrii była świadkiem czuwania w klasztorze Matki Bożej w Sajdnaja chrześcijanek i muzułmanek, zgromadzonych wokół ikony Maryi, zwanej Szaghura, przypisywanej św. Łukaszowi. Podkreśliła także wyjątkowość czasu, w którym chrześcijanie i muzułmanie spotkali się, by oddać cześć Maryi – przed tygodniem była Wielkanoc, dzień wcześniej Niedziela Miłosierdzia Bożego (a miłosierdzie Boże odgrywa ważną rolę także w islamie), a za 2 dni muzułmanie obchodzić będą Święto Przerwania Postu, Id al-Fitr. Korzystając z okazji złożyła muzułmanom życzenia z okazji nadchodzącego Święta.
Nie było zwyczajowej Agapy, gdyż muzułmanie spieszyli się, aby wraz zachodem słońca przerwać post, odprawić modlitwę i spożyć pierwszy tego dnia posiłek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |