fot. PAP/Radek Pietruszka

Mimo konfliktu na Bliskim Wschodzie w Betlejem zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju

Mimo konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz ograniczonych połączeń lotniczych, tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju została podtrzymana. Inicjator tej tradycji, radio ORF w Górnej Austrii, poinformowało, że w tych dniach światełko w betlejemskiej Grocie Narodzenia zapaliła 12-letnia Pillar Jarayseh. W Austrii światełko przejęło tegoroczne „dziecko światła pokoju” – Michael Putz. „Zwłaszcza w tym roku betlejemskie światełko jest dla całego świata znakiem pragnienia pokoju” – powiedział dyrektor ORF Klaus Obereder witając światełko na wiedeńskim lotnisku 17 listopada. 

Organizatorzy inicjatywy wyrazili zadowolenie, że mimo trudnych obecnie warunków udało się przywieźć Światło Pokoju. „Przesłanie pokoju jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek i stanowi wyzwanie dla nas wszystkich, abyśmy pracowali i stawali w jego obronie każdego dnia. Dzięki Światłu Pokoju podkreślamy spójność, solidarność i nadzieję” – stwierdzono w oświadczeniu.

Drzwi Pokory – wejście do bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, fot. Hubert Piechocki / Misyjne Drogi

Od 1986 roku po światło pokoju jechała delegacja z Górnej Austrii. Ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalało dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. Tegoroczny wyjazd delegacji z „dzieckiem pokoju” został w tym roku odwołany ze względu na konflikt na Bliskim Wschodzie. Taka sytuacja miała już miejsce w latach 2012 i 2015 gdy w regionie trwał konflikt oraz w latach 2020 i 2021 z powodu pandemii koronawirusa. W związku  z ograniczonym ruchem lotniczym do Tel Awiwu światełko przewieziono z Betlejem do Ammanu, a stamtąd samolotem linii austriackich do Austrii, gdzie zostało przekazane tegorocznemu „dziecku pokoju”.

„Dzieckiem światła pokoju” został wybrany w tym roku 10-letni Michael Putz ze Steyr w Górnej Austrii. Chłopca nagrodzono za jego zaangażowanie w harcerstwie, w ruchu ministranckim oraz w młodzieżowej służbie strażackiej.  W rozmowie z mediami chłopiec przyznał, że betlejemskie światło „zawsze było nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia” w jego rodzinie.  

Od 1986 roku ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie betlejemskiej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Pana Jezusa, zapala dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też za aktywność społeczną. Następnie, w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Austrii rozsyła je do różnych krajów jako symbol nadziei na pokój w świecie. 

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.

Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskiego Światła Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Reklama w telewizji i wielkie plakaty tych kampanii należą do stałych elementów czasu Adwentu.

W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych i telewizyjnych publicznego nadawcy ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec tego kraju. W akcji obok skautów uczestniczą m.in. członkowie ochotniczej straży pożarnej, Czerwony Krzyż i austriackie koleje państwowe ÖBB.

Zwyczaj zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju w wieczór wigilijny przeniósł się z czasem do ponad 30 krajów, nie tylko w Europie, ale także w USA i krajach Ameryki Południowej. Od lat polscy harcerze przyjmują Betlejemskie Światło Pokoju od swoich kolegów ze Słowacji. Uroczyste przekazanie odbywa się w kaplicy na Głodówce.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze