Zdjęcie: kościół w Orłowie, fot. Marcin Gadomski, PAP

Ministerstwo Kultury pomoże odbudować spalony kościół w Orłowie [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

We wtorek do Orłowa, w pomorskiej gminie Nowy Dwór Gdański, przyjechał wiceminister kultury dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków Igorem Strzokiem.

Minister i konserwator spotkali się z proboszczem spalonej parafii, dowódcą przeprowadzających akcje strażaków, pracownikami wojewódzkich służb konserwatorskich, z którymi dokonali oględzin spalonego kościoła.

Zdjęcie: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, fot. PAP

Cenny zbytek Żuław

Po spotkaniu Sellin podkreślił, że kościół, który spłonął w Orłowie – XIV- wieczny kościół wiejski, służący od 700 lat miejscowej ludności – jest jednym z najcenniejszych średniowiecznych, gotyckich kościołów na Żuławach. – Mury się zachowały ale cała więźba średniowieczna, drewniana, niestety uległa zniszczeniu – ocenił.

Zdjęcie: pomorski konserwator zabytków Igor Strzok, fot. Marcin Gadomski, PAP

Dodał, że świątynię trzeba uratować, doprowadzić do stanu w jakim była przed pożarem. – My, jako Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pewno w tym dopomożemy – powiedział. Minister poinformował, że poprosił proboszcza, by ten szybko złożył wniosek do ministerialnego programu ochrony zabytków (termin składania upływa z końcem października). Sellin dodał, że jeśli przy ratowaniu kościoła zajdzie potrzeba „jakichś szybkich wydatków, ze środków własnych”, to mogą one zostać zrefundowane na podstawie przedstawionych faktur.

fot. Marcin Gadomski, PAP

O pożarze kościoła w Orłowie straż pożarna w Nowym Dworze Gdańskim została powiadomiona w poniedziałek późnym wieczorem – z ogniem walczyło 17 zastępów. Pożar zniszczył około 70 proc. dachu nad korpusem kościoła oraz drewnianą kruchtę świątyni. W wtorek popołudniu na miejscu zdarzenia nadal pracowali strażacy, którzy zabezpieczali świątynię plandekami.

Galeria (3 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze