25 lat Marianów w Kamerunie
Na Wydziale Teologii UKSW odbyło się międzynarodowe sympozjum misjologiczne 25 lat Marianów w Kamerunie. Wydarzenie to miało na celu zgłębienie historii i znaczenia działań misyjnych w tym regionie.
Podczas konferencji prowadzonej przez oblata ks. prof. Jarosława Różańskiego, zaproszeni prelegenci przedstawili swoje referaty dotyczące historii początków misji mariańskich w Kamerunie. Omówione zostały kluczowe wydarzenia, postacie, wpływ misji na społeczność i kulturę regionu, a także znaczenie nauczania teologicznego dla Kościoła powszechnego, które pochodzi z Afryki.
Wśród zaproszonych gości znalazł się ks. bp Jan Ozga, który od 36 lat podejmuje pracę misyjną w Kamerunie. Od 1997 r. jako biskup Diecezji Doumé-Abong’ Mbang. Ponadto dr Jean Paul Messina z Katolickiego Uniwersytetu Środkowej Afryki, ks. dr Yves Oumarou MIC, rektor Sanktuarium w Atoku w Kamerunie.
Ewangelizować to znaczy słuchać
Ksiądz biskup dzieląc się doświadczeniem swojej pracy misyjnej podkreślił, że „Ewangelizować to znaczy słuchać człowieka do którego mówimy. To nie jest ekspansja. Trzeba poznać jego życie, jego funkcjonowanie, by móc opowiedzieć mu o Bogu”.
Szczególnie warte podkreślenie jest także głoszenie Miłosierdzia Bożego, jako szczególny rys duchowości mariańskiej w Kamerunie, czym szeroko dzielił się ks. Franciszek Filipiec MIC, jeden z pierwszych mariańskich misjonarzy w Kamerunie.
Obecnie Zgromadzenie Księży Marianów na terenie Kamerunu posługuje w 3 placówkach: Ngoya, Minkama i Atoku, gdzie znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pracuje tu 8 księży i brat zakonny. W formacji jest natomiast 6 postulantów, 4 nowicjuszy i 16 kleryków. Współorganizatorem sesji było Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich, które organizuje wsparcie dla misji mariańskich w Kamerunie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |