Mongolia, Fot. Justyna Homa

30 lat Kościoła w Mongolii

Mongolia jest jednym z najmłodszych lokalnych Kościołów katolickich na świecie: do tego kraju, położonego między Chinami a Rosją, misjonarze przybyli oficjalnie dopiero w 1991 roku, a rok później nawiązano oficjalne stosunki ze Stolicą Apostolską.

30. rocznica obecności Kościoła została upamiętniona podczas uroczystego nabożeństwa z udziałem prefekta apostolskiego w Ułan Bator, kardynała nominata Giorgio Marengo oraz arcybiskupa Alfreda Xuereba, nuncjusza apostolskiego w Korei Południowej i Mongolii, poinformowała 16 lipca Salezjańska Agencja Informacyjna ANS.

Ułan Bator, Mongolia, fot. Misyjne Drogi

Centralne uroczystości odbyły się przy grobie biskupa Wenceslao Padilli. Zmarły w 2018 r. filipiński misjonarz przybył do tego kraju wraz z dwoma współbraćmi ze Zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi w 1992 r. , po upadku reżimu komunistycznego. Został przełożonym tamtejszej misji sui iuris, w 2002 r. prefektem apostolskim Ułan Bator, a w 2003 r. biskupem. Abp Xuereb w swoim przemówieniu przypomniał „pionierskiego ducha bp. Padilli, podkreślił także zaangażowanie misjonarzy pracujących do dziś w Mongolii i wyraził uznanie dla rządu za udzielone wsparcie.

W liczącym około trzech milionów społeczeństwie Mongolii żyje tylko 1300 katolików. Kraj ten trafił na pierwsze strony kościelnych mediów wiosną, gdy papież Franciszek ogłosił, że pochodzący z Włoch bp Marengo z Ułan Bator zostanie członkiem Kolegium Kardynalskiego. Po konsystorzu, zaplanowanym na 27 sierpnia, ten włoski misjonarz, który w czerwcu ukończył 48 lat, będzie najmłodszym kardynałem na świecie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze