Fot. Redemptoris Missio

5570 czapek trafi do afgańskich dzieci dzięki fundacji Redemptoris Missio

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

5570 czapek, 540 par skarpet, 400 szalików i 239 par rękawiczek trafi do afgańskich dzieci dzięki poznańskiej fundacji Redemptoris Missio. W piątek transport z darami wyruszy z Poznania do Afganistanu.

Jak poinformowała w piątek prezes fundacji Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska, dary zebrane przez fundację wyruszą z Poznania i trafią na lotnisko wojskowe w Krakowie. Z Krakowa po ocleniu dary polecą do bazy wojskowej w Bagram w Afganistanie.

„To pierwszy w tym roku transport pomocy humanitarnej przygotowany przez Fundację Redemptoris Missio. W samolocie znajdzie się około 5570 czapek wydzierganych przez kluby Włóczkersów z całej Polski. Zbieraliśmy je w fundacji od października. Oprócz czapek do afgańskich dzieci trafi również 540 par skarpet, 400 szalików i 239 par rękawiczek, oprócz nich dzieci dostaną również przybory szkolne i szczoteczki i pasty do mycia zębów. Czapki i przybory szkolne zmieściły się do 170 pudeł o łącznej wadze półtorej tony” – podkreśliła Janiec-Palczewska.

Jak przypomniała, dzięki działalności klubów Włóczkersów do tej pory fundacja wysłała już do Afganistanu 60 tys. czapek, wraz z piątkowym transportem będzie ich już ponad 65 tysięcy.

Fot. Redemptoris Missio

„Akcja dziergania dla dzieci z Afganistanu trwa już od ośmiu lat, a Włóczkersów wciąż przybywa, podobne do poznańskiego kluby powstają w całej Polsce. Do ich grona w Śremie dołączył ostatnio jeden mężczyzna, który zakupił do tego celu specjalną maszynę i na niej dzierga czapki. Najstarsza z Włóczkersek, pani Janina, ma 97 lat, z powody utraty wzroku i sprawności manualnej nie robi już na drutach, ale pruje swetry i nawija wełnę na kłębki” – podkreśliła Janiec-Palczewska.

W Afganistanie czapki wysłane przez fundację odbierze kpt. Daniel Mazur, rzecznik kolejnej zmiany polskich wojsk w Afganistanie. W przesłanym komunikacie wskazał, że „żołnierze PKW Afganistan RSM uważamy, iż niesienie pomocy ubogim, wspieranie tego typu akcji jest wręcz obowiązkiem”.

„Dzięki państwa fundacji, możemy przyłączyć się do ratowania życia i zdrowia. Widząc uśmiech i radość potrzebujących dzieci, jesteśmy przekonani, iż praca państwa jest niezbędna i zapewniamy, że z naszej strony, żołnierzy służących w Afganistanie, zawsze będzie wspierana zgodnie z naszymi możliwościami” – zaznaczył Mazur.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja organizuje m.in. wysyłanie do pracy na misjach polskiego personelu medycznego oraz wysyłkę leków, środków opatrunkowych i sprzętu medycznego.

Zobacz także
Wasze komentarze