Abp Gądecki: gotowość młodych na doświadczenie misyjne to kontynuacja poznańskiego ruchu misyjnego
Gotowość młodych na doświadczenia misyjne to kontynuacja poznańskiego akademickiego ruchu misyjnego, którego wybitnymi przedstawicielami byli dr Wanda Błeńska i o. Marian Żelazek – mówił abp Stanisław Gądecki do 97 młodych wyjeżdżających na letnie doświadczenie misyjne w różne zakątki świata.
Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której pobłogosławił i wręczył krzyże misyjne młodym pochodzącym z różnych środowisk misyjnych archidiecezji poznańskiej. Młodzi misjonarze wyjadą do Kazachstanu, Jerozolimy, Betlejem, Ghany, Brazylii, Rwandy, Tanzanii, Mozambiku i na Ukrainę.
– Dziś, kiedy świat uważa wymagania Jezusa za absurd, znajdują się młodzi, którzy opuszczają rodzinę, porzucają karierę i poświęcają całe życie Jezusowi – podkreślił metropolita poznański.
W homilii przewodniczący KEP, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii św. Łukasza, zauważył, że aby pójść za Jezusem, trzeba zostawić wszystko, oddać się Bogu i patrzeć w przyszłość.
Podkreślił, że powołanie to moment, którego nie da się odłożyć.
– Ten, kto jest wybrany i powołany do głoszenia królestwa Bożego, musi opuścić ojcowski dom, czyli nasze dziedzictwo kulturalne, i wznieść się ponad miłość do rodziców – zaznaczył metropolita poznański.
Wskazał, że zadanie to domaga się wolności wewnętrznej, a więzy uczuciowe mogą uniemożliwić pracę na rzecz królestwa Bożego.
– By iść za Jezusem, trzeba pojednać się z przeszłością, oddać się Bogu i patrzeć w przyszłość – zauważył ks. arcybiskup.
Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na charakter i różnorodność posługi, jaką młodzi podejmą podczas swojej pracy misyjnej w różnych zakątkach świata.
– Będziecie pomagać w sprawach medycznych, uczyć w szkołach, pomagać w prowadzeniu spraw gospodarczych, współpracować w działalności parafii i diecezji, wprowadzać i ożywiać różne formy apostolatu – mówił abp Gądecki.
Zachęcał, by młodzi byli „skorzy do podejmowania inicjatyw, wytrwali w trudnościach, stali do wykonywania pracy, znosząc cierpliwie zmęczenie i samotność, a nawet bezowocną pracę”.
Metropolita poznański podkreślił, by młodzi z otwartym i szerokim sercem wychodzili ludziom naprzeciw, chętnie przyjmowali zadania, dostosowywali się do obcych obyczajów, szanowali spuściznę narodową, język i obyczaje, w zgodzie i we wzajemnej miłości podejmowali solidarną współpracę ze wszystkimi, którzy poświęcają się tej samej sprawie.
Abp Gądecki przypomniał, że celem posługi młodych jest naśladowanie wspólnoty apostolskiej, aby ich życie wśród niechrześcijan było świadectwem danym Chrystusowi.
W rozmowie z KAI, Anna-Maria Dzik, wiceprezes Akademickiego Koła Misjologicznego im. dr Wandy Błeńskiej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która w tym roku wyjedzie na dwa doświadczenia misyjne do Kazachstanu i Ghany, podkreśliła, że jest to wyzwanie, na które warto odpowiedzieć.
– W 2017 roku uczestniczyłam w doświadczeniu w Jerozolimie w Domu Pokoju na Górze Oliwnej. Do dzisiaj jestem przekonana, że był to najlepszy czas w moim życiu ze względu na dawanie siebie każdego dnia na co najmniej 120%, budowanie wspólnoty, doświadczenie Ziemi Świętej i efekty naszej pracy – opowiada Anna-Maria Dzik.
Wspomina, że podczas poprzedniego wyjazdu wraz z innymi wolontariuszami odmalowali Dom Pokoju.
– Mam nadzieję że Duch Święty uzdolni mnie do dania świadectwa życia miłością Chrystusa ludziom z odmiennych kultur. Wyjeżdżam tak daleko, bo wygodnie i bezpiecznie jest się nigdzie nie ruszać, stać w miejscu i mieć grunt pod nogami, ale to może oznaczać, że jestem na dnie albo na płyciźnie, a Jezus kazał chodzić po wodzie – stwierdza.
Grupa studentów z Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) im. dr Wandy Błeńskiej działającego przy Wydziale Teologicznym UAM już w lipcu wyjedzie do Kazachstanu, a na przełomie lipca i sierpnia młodzi po raz kolejny udadzą się na doświadczenie misyjne w Domu Pokoju w Jerozolimie. Kolejną grupę z AKM będą stanowić młodzi, którzy na przełomie lipca i sierpnia wyjadą do Ghany.
Wolontariusze z Ruchu Przymierze Miłosierdzia udadzą się w kilku grupach do Brazylii, Rwandy, Mozambiku oraz na Ukrainę.
Posługę misyjną podejmą też młodzi z Diakonii Misyjnej Ruchu Światło-Życie, którzy wyjadą do Kazachstanu, na Ukrainę. Jedna z osób przebywa już na wolontariacie misyjnym w USA.
Członkowie Fundacji Redemptoris Missio będą posługiwać w Kenii i Rwandzie.
Największą grupę wolontariuszy, 18 osób, stanowią młodzi skupieni wokół Duszpasterstwa Akademickiego „Na Brzegu”, działającego przy parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu, którzy będą posługiwać we wrześniu w Tanzanii.
Z parafii pw. św. Jana Vianneya w Poznaniu trzy osoby wyjadą do Rwandy.
We wrześniu młodzi z Duszpasterstwa Akademickiego Morasko im. Bł. Piotra Frassatiego wyjadą do Domu Pokoju w Betlejem.
Na zakończenie Mszy św. abp Stanisław Gądecki wręczył też 13 osobom świeckim medale „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” (za wybitne zasługi dla archidiecezji poznańskiej). Wręczając odznaczenia, abp Gądecki podkreślił, że przyznawane są one „w duchu wdzięczności za wierną służbę archidiecezji poznańskiej” osobom dającym „przykład gorliwego życia chrześcijańskiego”. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Małgorzata i Jan Chudobieccy z parafii pw. św. Stanisława Kostki, którzy od lat aktywnie działają w duszpasterstwie rodzin oraz posługują narzeczonym, a także Barbara i Jacek Niedzielscy z parafii pw. Michała Archanioła w Poznaniu, którzy zaangażowani są w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Prasy Katolickiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |