Abp Sako: nowe działania duszpasterskie dla chrześcijan w Iraku

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O wyzwaniach, które stoją przed Kościołem chaldejskim w Iraku oraz o powrocie chrześcijan do swoich domów i otrzymanej nominacji kardynalskiej w wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówił patriarcha Babilonu.

Abp Luis Raphaël Sako przypomniał, że Kościół chaldejski zbierze się w sierpniu tego roku na synodzie, gdzie zostaną omówione najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi. M.in. poruszony będzie temat formacji duchowieństwa, ożywienia wspólnot tego Kościoła żyjących w diasporze, czy też odnowa liturgii.

Iracki hierarcha z radością mówił także o powrotach chrześcijan do swoich domów, po wygnaniu ich przez członków tzw. Państwa Islamskiego oraz odniósł się do otrzymanej nominacji kardynalskiej. 

– Ludzie ci mieli dużo cierpliwości i wielką wiarę w znoszeniu tych trudności i dziś droga ich powrotu do domów stoi otwarta. To jest znak nadziei dla chrześcijan, ale oni także muszą być znakiem nadziei dla wszystkich Irakijczyków – mówił abp Radiu Watykańskiemu Luis Sako. – Moja nominacja kardynalska nie jest nagrodą otrzymaną od Ojca Świętego. On myślał o nas, o Iraku, o Irakijczykach i o całym Bliskim Wschodzie. Uważam ją za wezwanie, szerszą misję, bardziej otwartą do pracy na rzecz wspierania kultury dialogu, pokoju, szacunku do innych. To jest to, co robi Ojciec Święty, ale w naszych realiach. Papież nie może być w Iraku, Syrii, nie może być wszędzie; od tego są biskupi i patriarchowie, którzy powinni wcielać w życie jego apele o pojednanie, stabilizację, szacunek do każdego człowieka.

Abp Sako: nowe działania duszpasterskie dla chrześcijan w Iraku
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze