epa05731808 Palestinian refugees children play in the streets of Al Nusairat refugee camp in the central Gaza Strip, 19 January 2017. Al-Nusairat refugee camp is the third biggest camp in Gaza Strip, it hosts more than 62 thousand registered Palestinan refugees. EPA/MOHAMMED SABER Dostawca: PAP/EPA.

Papież o migrantach: wyjść do drugiego, przyjąć, poznać, uszanować

Na potrzebę współpracy całej wspólnoty międzynarodowej w stawieniu czoła zjawisku migracji zwrócił uwagę Franciszek w przesłaniu do uczestników odbywającego się 14 czerwca w Watykanie II Sympozjum „Stolica Apostolska – Meksyk nt. migracji międzynarodowej”.

Zorganizowały je Sekcja ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i ambasada Meksyku przy Watykanie we współpracy z Papieską Akademią Nauk i Sekcją ds. Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Sympozjum przypada w 25. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Meksykiem, Jest to więc „okazja do umocnienia i odnowienia naszych więzów współpracy i zrozumienia, aby nadal pracować wspólnie na rzecz potrzebujących i odrzuconych w naszym społeczeństwie” – podkreślił autor orędzia, które odczytał watykański sekretarz ds. stosunków z państwami abp Paul Richard Gallagher.

Papież wskazał, że kwestia międzynarodowej migracji powinna znaleźć swoje oparcie w sprawiedliwości, solidarności i współczuciu. Aby mogło to nastąpić, konieczne jest zmiana mentalności: emigrant to nie zagrożenie dla naszej wygody, ale osoba, która swoim doświadczeniem życiowym i wartościami, którymi żyje, może wiele wnieść w funkcjonowanie naszych społeczeństw. Dlatego – zdaniem Ojca Świętego – podstawową postawą jest wyjście do drugiego, przyjęcie go, poznanie i uszanowanie.

Problem migracji dotyczy nie tyle liczb, ile osób z ich historią, kulturą, uczuciami i pragnieniami – przypomniał autor przesłania. Dlatego należy chronić ich podstawowe prawa i ich ludzką godność. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które musiały migrować, ich rodziny oraz tych wszystkich, którzy padają ofiarami sieci handlarzy ludźmi i którzy opuścili swe strony ojczyste z powodu konfliktów, klęsk żywiołowych i prześladowań. 

Autor dokumentu podziękował Bogu za pracę i służbę, którą pełnią uczestnicy tego sympozjum oraz zachęcił ich do „wyjścia naprzeciw temu krzykowi naszych braci, którzy proszą nas, abyśmy uznali ich jako takich i umożliwili im życie w godności i pokoju, sprzyjając w ten sposób rozwojowi narodów”. Na zakończenie Franciszek udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze