Abp Thomas Aquino Manyo Maeda: na zawsze pozostał rybakiem

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rybak, poeta, działacz pokojowy, opiekun niepełnosprawnych. Metropolita Osaki abp Thomas Aquino Manyo Maeda będzie szóstym japońskim kardynałem w historii.

Abp Maeda, jeszcze jako ksiądz pracujący w parafii, często wypływał na połów swoją łodzią. Miał na niej zestaw kolorowych flag, które japońscy rybacy wywieszają, gdy połów się uda. Jako biskup może być nazywany prawowitym następcą Apostołów, którzy byli rybakami.

Ludzie zaczęli wysyłać do mnie e-maile i dzwonić jeden po drugim, bo zobaczyli ogłoszenie nominacji kardynalskich. A ja nic o tym nie wiedziałem, nikt się ze mną w tej sprawie wcześniej nie kontaktował. Osobiście uważam, że nie jestem najlepszą osobą do bycia kardynałem, dlatego wciąż mi trudno w to uwierzyć – stwierdził hierarcha.

Przyszły kardynał abp Thomas Aquinas Maeda Manio urodził się w 1949 na wyspach Goto Retto, które znajdują się na terenie archidiecezji Nagasaki, uważanej za centrum Kościoła katolickiego w Japonii. Stamtąd wywodzi się wielu świętych męczenników japońskich. Tam też działał m.in. św. Maksymilian Kolbe. Wyspy Goto Retto ze względu na głęboko zakorzenioną wiarę katolicką, silne wspólnoty parafialne, są “matecznikiem powołań” dla całego Kościoła w Japonii. Stamtąd pochodzi wielu kapłanów i sióstr zakonnych. Jednym z nich jest ks. Józef Akabae wieloletni redaktor japońskiego „Tygodnika Katolickiego” (Katorikku Shimbun) a obecnie moderator Katolickiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Katolickie media podkreślają też zaangażowanie przyszłego kardynała w przygotowywanie beatyfikacji i kanonizacji japońskich męczenników z XVII w., których wielu pochodziło z jego ojczystych stron.

Kardynał-nominat był w latach 2001-2006 redaktorem diecezjalnego czasopisma katolików Nagasaki “Yoki Otozure” (Dobra Nowina). Został wyświęcony na kapłana w 1975 r. w Nagasaki. Do 2011 r. był proboszczem w kilku parafiach m.in. w sanktuarium św. Franciszka Ksawerego w Hirado. Od 2006 r. był sekretarzem generalnym w Konferencji Biskupów Japonii (CBCJ), następnie od 2011 r. biskupem Hiroszimy a od 2014 r. arcybiskupem Osaki. Od 2016 r. abp Maeda jest wiceprzewodniczącym japońskiego episkopatu.

Jako biskup Hiroszimy był zaangażowany w działalność pokojową. Przez wiele lat opiekował się osobami niepełnosprawnymi. Pisze też tradycyjne japońskie wiersze – krótkie haiku. Wplata je w swoje homilie i artykuły. Abp Maeda odbierze insygnia godności kardynalskiej, razem z 13 innymi nominatami, z rąk papieża 29 czerwca w Watykanie.

Najważniejsze japońskie media szeroko informują o nominacji kardynalskiej dla metropolity Osaki, abp Thomasa Aquino Manyo Maedy. Opublikowano jego życiorys ze zdjęciami. Zwraca się uwagę, że nowi kardynałowie pokazują “powszechność Kościoła katolickiego, co widać choćby po nominacjach dla kardynałów pochodzących m.in. z Pakistanu i Madagaskaru”. Abp Manyo Maeda będzie szóstym kardynałem w historii Kościoła w Japonii.

Fot. http://bpisaosvd.blogspot.com

Zobacz także
Wasze komentarze